Certyfikowany Olej Palmowy Olej fake newsy & fakty Polska Koalicja ds Zrównoważonego Oleju Palmowego

Описание к видео Certyfikowany Olej Palmowy Olej fake newsy & fakty Polska Koalicja ds Zrównoważonego Oleju Palmowego

2024-01-31
Copyright © Andrzej Sałkiewicz Krystyna Leszczyńska ITSnews; muzyka YouTube: Aaron Lieberman - Take Your Pick
1 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Bez Oleju Palmowego. Ma on na celu zwrócenie uwagi na to, jak duże i nieodwracalne zmiany w środowisku naturalnym powodują uprawy roślin, z których pozyskiwany jest tłuszcz palmowy. Z tej okazji Fundacja WWF i Polska Koalicja ds. Zrównoważonego Oleju Palmowego zorganizowały warsztaty „Olej fake newsy – bierzemy certyfikowany olej palmowy na warsztat”.
Olej palmowy znajduje się w prawie połowie produktów gotowych i przetworzonych, które znajdziemy na półkach supermarketów. Jest w margarynie, ciastkach, a nawet szamponie do włosów. Może być ukryty w różnych artykułach pod nazwami, takimi jak: tłuszcze CBE i CBS, emulgator E471, mirystynian izopropylu, kwas palmitynowy, stearynian glicerolu, stearynian sorbitolu, alkohol cetylowy, palmitynian askorbilu, octan tokoferylu, alkohol stearylowy, alkohol oleilowy i oktyldodekanol, oleinian i stearynian sorbitolu czy palmitynian etyloheksylu.
Ze względu na wysoką efektywność produkcji oraz uniwersalne wykorzystanie stał się istotnym surowcem w produkcji żywności, biopaliw, chemii oraz kosmetyków.
Palma olejowa uprawiana jest przede wszystkim w krajach z klimatem równikowym i podrównikowym. 85% światowej produkcji zlokalizowane jest w dwóch państwach - Indonezji (54%) i Malezji (31%).
Produkcja oleju palmowego z niecertyfikowanych źródeł doprowadza do utraty olbrzymich powierzchni lasów, a ekosystemy lasów deszczowych uznawane są za najbogatsze pod względem różnorodności biologicznej na świecie. Przekształcanie lasów w plantacje palmy olejowej prowadzi do bezpośredniego zagrożenia dla wielu gatunków, takich jak: orangutan, słoń sumatrzański, pantera mglista, tygrys sumatrzański czy słoń indyjski. Lasy i torfowiska są wypalane pod uprawy, co powoduje ogromne emisje dwutlenku węgla. Dodatkowo substancje chemiczne stosowane na plantacjach zanieczyszczają glebę, środowisko i wodę. Wylesianie pod palmę olejową jest tragedią dla lokalnych społeczności. W wyniku zanieczyszczeń ludzie tracą dostęp do czystej wody pitnej, a kurczące się zasoby ryb w rzekach powodują coraz większe problemy z pozyskiwaniem pożywienia. Jednakże globalnie olej palmowy zapewnia 40% światowego zapotrzebowania na oleje roślinne, zajmując 10% lądu przeznaczonego pod uprawy roślin oleistych.
Całkowita rezygnacja z oleju palmowego, czy próba zastąpienia go innymi olejami, jest nieuzasadniona ekonomicznie, ale też środowiskowo. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest certyfikacja upraw tego surowca, aby jego produkcja miała zdecydowanie mniejszy negatywny wpływ na światową różnorodność biologiczną, a także zmianę klimatu.
Badania pokazują, że 64 proc. Polaków nie spotkało się z pojęciem „certyfikowany olej palmowy”, a duża część z nas nie wie jaki olej palmowy jest zrównoważony, jak go rozpoznać i jakie są jego benefity środowiskowe czy gospodarcze.
Olej palmowy zawiera dużo nasyconych kwasów tłuszczowych, dlatego powinien być spożywany z umiarem. Nasycone kwasy tłuszczowe w nadmiarze mogą sprzyjać odkładaniu się cholesterolu, co w dalszej perspektywie prowadzi do zmian miażdżycowych i rozwoju groźnych dla życia chorób.
Zalecane jest unikanie produktów, które zawierają utwardzony olej palmowy (tak, jak i innych tłuszczów poddanych temu procesowi), z kolei najkorzystniejszy, ale i najrzadszy, jest surowy olej palmowy, który zawiera dużą ilość witamin, karotenoidów i antyoksydantów.
#OlejPalmowy #CertyfikowanyOlejPalmowy #OlejFakeNewsy #PrawdyiMity #Fakty #WWF #PolskaKoalicjadsZrównoważonegoOlejuPalmowego #TłuszczeCBE#CBS #EmulgatorE471 MirystynianIzopropylu KwasPalmitynowy #StearynianGlicerolu #StearynianSorbitolu #AlkoholCetylowy PalmitynianAskorbilu #OctanTokoferylu #AlkoholStearylowy AlkoholOleilowy #Oktyldodekanol #Oleinian #StearynianSorbitolu #PalmitynianEtyloheksylu #Gastronomia #Kulinaria #GastroGary #VideoEyes #ITSnews

Комментарии

Информация по комментариям в разработке