Hortensje - nie zapomnij o tym latem. Pielęgnacja i uprawa hortensji.

Описание к видео Hortensje - nie zapomnij o tym latem. Pielęgnacja i uprawa hortensji.

Jak dbać o hortensje na początku lata? Jakich zabiegów o tej porze potrzebują, żeby były zdrowe i pięknie kwitły aż do późnej jesieni? To temat dzisiejszego filmu z cyklu „Ogród Ozdobny”. Zapraszam.
Początek lata to ważny moment dla hortensji, które o tej porze zaczynają swój cudowny spektakl kwitnienia. I to bez względu na to jaki gatunek tych roślin mamy w ogrodzie na rabatach, czy też w donicach na balkonie lub tarasie, czy są to hortensje ogrodowe czy hortensje krzewiaste, w tym jedna z najbardziej znanych i popularnych odmian Annabelle. Wszystkie one wymagają podobnych warunków uprawy. Zatem o jakich zabiegach powinniśmy pamiętać w lipcu?
Przede wszystkim o podlewaniu w suche i upalne dni. Hortensje to krzewy o bardzo wysokich wymaganiach wodnych, m.in. stąd ich nazwa. Nazwa rodzaju 'Hydragea' pochodzi od greckich słów” 'hydro', czyli woda i 'angeion', oznaczające antyczne naczynie na wodę. Z tego powodu rośliny te nazywane są także niekiedy wodnymi krzewami. Przy niedoborze wilgoci w glebie, roślinom więdną kwiaty i liście, niekiedy pokładają się całe pędy, zwłaszcza w przypadku odmian krzewiastych, które mają niezdrewniałe i stosunkowo wiotkie, niezdrewniałe przyrosty z dużymi kwiatostanami na szczycie. To znak, że należy sięgnąć po konewkę lub wąż ze zraszaczem. O podlewaniu należy pamiętać szczególnie, jeżeli uprawiamy hortensje w donicach. Jeżeli mamy taką możliwość nasze okazy na rabatach lub w donicach można wyściółkować np. dekoracyjną korą, co sprzyja dłuższemu utrzymywaniu wilgoci w glebie
Ta silnie rosnące i silnie transpirujące rośliny w przypadku upałów i wysokich temperatur mogą nawet nie nadążać z pobieraniem wody z podłoża. Wtedy musimy poczekać do wieczora. Najczęściej gdy robi się chłodniej hortensje odzyskują wigor, oczywiście, o ile są podlane. Jednocześnie pamiętajmy, że nadmiar wilgoci też może tym krzewom szkodzić. W uprawie pojemnikowej donice muszą mieć obowiązkowo otwory drenażowe na dnie, żeby rośliny nie stały w wodzie, bo wtedy korzenie mogą zagniwać. Nie służy im tez posadzenie w ziemi gliniastej, stale podmokłej w ogrodzie. W takim wypadku miejsce dla hortensji warto zdrenować.
Latem uważajmy też by silnie operujące słońce nie uszkodziło kwiatów naszych hortensji. Na stanowiskach silnie nasłonecznionych może dochodzić do poparzenia płatków i uszkodzenia kwiatostanów. Dlatego najlepsze dla uprawy hortensji jest miejsce lekko zacienione, nasłonecznione rano lub wieczorem, ale nie w samo południe lub przez cały dzień. Jeżeli mamy taką możliwość, donicę z hortensją na czas lipca i sierpnia można przenieść w bardziej zacienione miejsce. Natomiast w przypadku rabat, można pokusić się o zacienienie roślin, jeżeli jest taka konieczność.
Kolejnym ważnym zabiegiem jest nawożenie. Największe zapotrzebowanie na składniki pokarmowe krzewy te mają wtedy, gdy są młode i intensywnie rosną, zwłaszcza wiosną, gdy wypuszczają nowe pędy oraz w czasie obfitego kwitnienia, przypadającego najczęściej na lipiec. Na słabszych glebach i w donicach, z których szybciej wypłukiwane są składniki pokarmowe, nawozimy te rośliny nawet częściej, w trzech czterech lub nawet większej ilości dawek w ciągu sezonu. Można w tym celu wykorzystać granulowany nawóz do hortensji, który jest wieloskładnikowy i w którym odpowiednio dobrana dla tych roślin ilość makro i mikroelementów zapewnia prawidłowy wzrost i zdrowie rośliny. Bardzo ważnym składnikiem w nawozach do hortensji o tej porze jest fosfor, który wpływa zarówno na wykształcenie pąków kwiatowych, jak i drewnienie pędów u gatunków kwitnących za zeszłorocznych pędach, co pomaga im przygotować się do zimowania. Na początku lata część hortensji jest już w pełni kwitnienia, inne odmiany natomiast dopiero zawiązują kwiaty. Tym szczególnie przyda się dodatkowa dawka składników pokarmowych.
Tego typu granulowany nawóz rozprowadzamy odpowiednią dawką wokół rośliny i mieszamy z wierzchnią warstwą gleby. Dobrze jest od razu po nawożeniu podlać hortensję, żeby uaktywnić substancje zawarte w nawozie. Dawkowanie zależy od momentu posadzenia i wielkości rośliny. Krzewy młode, nowo posadzone oraz rosnące w donicach radzi się odżywiać częściej...
I cieszmy się widokiem tych wspaniale kwitnących roślin, których kwiatostany możemy ścinać do letnich bukietów, a jeżeli kwiatostany wcześnie zaczynających kwitnąć odmian są już w odpowiedniej fazie kwitnienia, możemy je ścinać także do suchych bukietów. Niewątpliwie hortensje należą do jednych z najpiękniejszych krzewów ozdobnych jakie możemy uprawiać. Życzę więc wszystkim, którzy je mają, aby rosły zdrowo i były bujnie ukwiecone. I zapraszam na kolejny film z cyklu „Ogród Ozdobny” oraz do oglądania pozostałych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.

Linki :
Facebook :   / izabella.schick  
Blog : https://ogrodnacodzien.pl/
Instagram :   / ogrod_na_co_dzien  

#hortensje #hortensja #hortensjaogrodowa #hortensjabukietowa #porada #porady #kwiaty #ogród #działka #ogrod_na_co_dzien

Комментарии

Информация по комментариям в разработке