“Projekt budowy CPK nie jest pisowski, nie jest platformerski" | Raport międzynarodowy

Описание к видео “Projekt budowy CPK nie jest pisowski, nie jest platformerski" | Raport międzynarodowy

[AUTOPROMOCJA] Całość TYLKO w aplikacji Onet Audio. Subskrybuj pakiet Onet Premium i słuchaj bez limitu: https://onetaudio.app.link/PodcastZam...

Czy jakiekolwiek inwestycje w port lotniczy Chopina są błędem? Gościem najnowszego “Raportu międzynarodowego” i Witolda Jurasza jest Rafał Milczarski, były prezes PLL LOT i wiceprezes Stowarzyszenia Tak dla CPK. Na wstępie gość opowiada o zarządzaniu LOT-em w momencie, w którym trafił do firmy bliskiej bankructwa i o tym, w jaki sposób udało się poprawić sytuację finansową oraz zwiększyć liczbę pasażerów. Głównym tematem rozmowy jest jednak rola i wyzwania związane z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK). Milczarski wyjaśnia, że rozbudowa Lotniska Chopina w Warszawie nie jest możliwa i podkreśla konieczność budowy nowego portu. Krytykuje również nieefektywne zarządzanie państwowymi firmami i apeluje o lepsze wynagrodzenia dla kluczowych stanowisk, również w rządzie. Więcej usłyszysz w rozmowie.

– Stan finansowy PLL LOT
Rafał Milczarski opowiada o wyzwaniach finansowych, z jakimi zmierzył się jako prezes LOT-u. LOT znajdował się na skraju bankructwa, jednak dzięki szybkiej restrukturyzacji firmy oraz oparciu na obecnych w niej fachowcach udało się znacząco poprawić sytuację finansową spółki.

– Wizja i kadry
Gość podkreśla znaczenie posiadania wizji rozwoju firmy oraz zdolnych ludzi na odpowiednich stanowiskach.

– Polskie realia zarządzania
Panowie debatują na temat wyzwań w polskim systemie zarządzania, zwłaszcza w sektorach publicznych. Gość akcentuje znaczenie szacunku dla kompetentnych menedżerów oraz krytykuje niski poziom wynagrodzeń wiceministrów, co uważa za jedną z przyczyn słabego funkcjonowania państwa.

– Model kadrowy i związki zawodowe
O polityce kadrowej w LOT oraz o relacji ze związkami zawodowymi. Rafał Milczarski podkreśla, że wynagrodzenie powinno odzwierciedlać wkład pracowników oraz wspomina o swojej filozofii zarządzania, opartej na uczciwości i zaangażowaniu.

– Konkurencja w sektorze lotniczym
O konkurencji LOT-u z innymi przewoźnikami, zwłaszcza tanimi liniami lotniczymi jak Ryanair i Wizzair.

– Centralny Port Komunikacyjny (CPK)
Dyskusja na temat konieczności budowy CPK ze względu na wyczerpującą się przepustowość Lotniska Chopina. Milczarski wyjaśnia problemy związane z hałasem, zanieczyszczeniami oraz ograniczeniami infrastrukturalnymi obecnego lotniska.

– Jak robią to inni? Przykłady międzynarodowe i przyszłość CPK
O strategicznym znaczeniu położenia Polski oraz przykłady sukcesu innych hubów lotniczych jak Turkish Airlines w Stambule. Rozmowa o przyszłości przemysłu lotniczego w Polsce i potencjalnych korzyściach z budowy CPK.

– Czy CPK to projekt pisowski?
Milczarski omawia kontrowersje polityczne wokół budowy CPK oraz konieczność uzyskania ponadpartyjnego konsensusu dla realizacji tego projektu. Podkreśla, że CPK nie powinien być projektem partyjnym, lecz narodowym.

– Alternatywne rozwiązania i inwestycje
Jakie są alternatywne rozwiązania dla odciążenia Lotniska Chopina? O istotności strategicznych inwestycji.

– Przyszłość przemysłu lotniczego i Boeinga
Witold Jurasz wraz z gościem rozmawiają o technologicznych zmianach w przemyśle lotniczym, również o problemach Boeinga oraz konkurencji z Airbusem. Były prezes PLL LOT omawia wpływ nowych technologii na efektywność i ekologiczność przemysłu lotniczego.

– Podsumowanie rozmowy
Rozmowa kończy się refleksjami na temat potrzeby szerokiego konsensusu w sprawie CPK oraz przyszłości polskiego sektora lotniczego. Rafał Milczarski apeluje o poparcie dla CPK, zwracając uwagę na jego znaczenie dla przyszłości Polski.

Zapraszamy na najnowszy “Raport międzynarodowy”.

Комментарии

Информация по комментариям в разработке