Dlaczego nie lubimy dźwięku własnego głosu? (szczególnie na nagraniach i filmach)

Описание к видео Dlaczego nie lubimy dźwięku własnego głosu? (szczególnie na nagraniach i filmach)

00:00 Czy lubisz słuchać swojego głosu (na nagraniach)?

Jeżeli jesteś jak większość osób, to prawdopodobnie nie lubisz słuchać swojego głosu, kiedy jest nagrany. Ale dlaczego tak jest, że dźwięk naszego głosu na nagraniach wydaje się nam taki dziwny i go nie lubimy? Dlaczego na co dzień słyszymy się zupełnie inaczej, niż w sytuacji, kiedy ten głos nagramy?

Co na temat tego, że nie lubimy własnego głosu mówi psychologia?

Jeżeli masz zastrzeżenia do własnego głosu, albo po prostu nie lubisz tego jak on brzmi, to ten film pomoże Ci zrozumieć to zjawisko od strony psychologicznej.

01:00 Większość z Nas nie lubi własnego głosu - ale dlaczego?

To, że nie lubimy dźwięku własnego głosu potwierdzają badania. Potwierdzają to również nasze zwykłe obserwacje. Pewnie znasz niejedną osobę, która ma problem ze słuchaniem własnego głosu.

Czy zdarzyło Ci się kiedyś nagrywać swój głos z inną osobą? Jeżeli tak, to mogłaś doświadczyć ciekawego zjawiska. Na nagraniu dźwięk drugiej osoby brzmi dla Ciebie w miarę normalnie (tak jak w życiu). Jednak samą siebie słyszysz w zupełnie inny sposób niż na co dzień. Dla większości osób (które nie są osłuchane z dźwiękiem własnego głosu na nagraniach), własny głos wydaje się dziwny i nie do końca im się podoba.

02:05 Twój głos może się zmienić.

Zanim odpowiemy na pytanie, dlaczego nie lubimy własnego głosu musimy pamiętać, że nasz głos zmienia się w ciągu naszego życia.

- Głosy męskie zmieniają się najbardziej przy dorastaniu (mutacja)

- Głosy damskie mogą zmienić się przy każdej ciąży i przez menopauzę.

Na zmianę naszego głosu wpływają hormony.

Nasz głos zmienia się także w wyniku naszego stylu życia, o czym dobrze wiedzą nałogowi palacze. Istnieje wiele czynników zewnętrznych, które mogą w pewien sposób zmieniać nasz głos (np. praca zawodowa).

Tu mamy pierwszą sytuację, w której ludzie nie lubią własnego głosu, ponieważ nie akceptują tych zmian. Przyzwyczaili się do swojego „dawnego” głosu i nie podobają im się zmiany. Zanim ze zmianami się oswoją, może minąć trochę czasu.

04:17 Czy uważasz, że Twój głos brzmi dziwnie?

Dlaczego nasz glos jest dla nas nienaturalny? Dlaczego tak wielu z nas nie lubi własnego głosu na nagraniach?

Bo znamy swój wewnętrzny głos, głos narracji, głos naszych myśli. To do tego głosu jesteśmy przyzwyczajeni. To ten wewnętrzny głos dobrze znamy.

Nie znamy swojego głosu tak jak słyszą go inni. My nasz głos znamy dosłownie ze środka naszej głowy.

Głos zewnętrzny podróżuje przez powietrze (artykulacja). Dlatego brzmi inaczej niż głos wewnątrz naszej głowy, który przemieszcza się w inny sposób.

Głos wewnętrzny idzie "po kostkach". To zjawisko nazywa się przewodnictwo kostne.

Co więcej, gdy otwieramy usta by coś powiedzieć nasza kora słuchowa się wyłącza (słyszysz, ale nie słuchasz). Mówimy, ale nie słuchamy tego co mówimy, bo przetwarzamy wewnętrznie własne myśli, a nie przysłuchujemy się zewnętrznym słowom. To zjawisko nazwane jest filtrem neurologicznym.

Jeżeli chcemy skupić się na wypowiadanych słowach, to musimy się nad tym skoncentrować. Kiedy się nie koncentrujemy, to po prostu mówimy, ale nie słuchamy własnych słów. Co czasami może powodować problemy.

6:16 Czym jest filtr neurologiczny i biologiczny?

Filtr neurologiczny wydaje mi się sprytnym ewolucyjnym rozwiązaniem, ponieważ ciągłe słuchanie własnych słów mogłoby być irytujące. Wie o tym każdy, kto prowadził rozmowę online, w której stale słyszał swój głos z opóźnieniem. To strasznie męczące, więc myślę że filtr neurologiczny działa na naszą korzyść.

Mamy jeszcze jeden filtr, który nazywamy biologicznym. Tak mocno jesteśmy przyzwyczajeni do własnego głosu, że słyszymy do w zupełnie inny sposób niż głosy z otoczenia. Ślimak w naszym uchu składa się z żywych tkanek, a te z kolei sprawiają, że inaczej słyszymy swój głos.

10:16 Dlaczego nie lubimy swojego głosu na nagraniach - odpowiedź?

Nie lubimy własnego głosu na nagraniach dlatego, że jesteśmy mocno przywiązani do głosu wewnętrznego, który słyszymy tylko my.

Nie jesteśmy przyzwyczajeni do głosu, który wypowiadamy i który słyszą inni. Właśnie dlatego wydaje się nam on tak obcy.

Jednak warto się z własnym głosem zaprzyjaźnić i nad nim pracować. To w końcu podstawowe narzędzie do budowania więzi i relacji społecznych.

11:35 Jak polubić dźwięk własnego głosu?

Jeżeli chcesz polubić dźwięk własnego głosu, musisz się z nim osłuchać. Brzmisz dziwnie, bo jesteś przyzwyczajona do głosu wewnętrznego (słyszanego przez kostki).

Ćwiczenie czyni mistrza. Nie ma co oburzać się na własny głos i go krytykować, bo inni słyszą Cię właśnie w ten sposób. Dlatego właśnie warto pracować nad swoim głosem i używać go świadomie.

Jeżeli nadal nie lubisz swojego głosu, postaraj się go częściej słuchać na nagraniach. To zadziała!

Film powstał w oparciu o prezentację TED "Why you don't like the sound of your own voice" - Rébecca Kleinberger
https://www.ted.com/talks/rebecca_kle...

Комментарии

Информация по комментариям в разработке