030 Słowianie i pismo

Описание к видео 030 Słowianie i pismo

Jeżeli podoba Ci się podcast INTERPRETACJE możesz go wesprzeć w serwisie Patronite.pl: 👉
https://patronite.pl/podcastinterpret...
Albo postawić symboliczną kawę w serwisie Buycoffee.to: 👉
https://buycoffee.to/podcastinterpret...

Na przełomie 862 i 863 r. Konstantyn, znany bardziej pod imieniem Cyryla, mający udać się na Morawy z misją ewangelizacyjną wraz z bratem Metodym, przystąpił do opracowywania pisma słowiańskiego, które nazwano głagolicą. Pismem tym spisano słowiańskie przekłady Biblii, szybko jednak zostało w powszechnym użytku zastąpione przez oparte na alfabecie greckim, prostsze pismo nazwane ku czci Cyryla cyrylicą.

Cyryl opracował specjalne pismo dla języka słowiańskiego, ponieważ takiego pisma nie było. Tak przynajmniej utrzymywał władca Moraw Rościsław, proszący cesarza rzymskiego w Konstantynopolu o duchownych biegłych w języku słowiańskim. Cesarz polecił sprawdzić uczonym w stolicy, czy kiedyś w przeszłości ktoś nie pisał już po słowiańsku i wyszło, że nie było nigdy kogoś takiego.

Czy jednak podczas przygotowań do misji morawskiej nie przeoczono jakiegoś wcześniej istniejącego pisma słowiańskiego? A może nie tyle przeoczono, ile Cyryl znalazł gotowe podstawy dla opracowywanej przez siebie głagolicy. Takie założenie o istnieniu przedchrześcijańskiego pisma słowiańskiego, pochodzącego z Rusi, też oczywiście słowiańskiej, bo skandynawscy Waregowie mieli być na niej tylko przelotnymi rozbójnikami, panowało w epoce sowieckiej od czasów powojennych. Językoznawcy tworzyli modele takiego przedchrześcijańskiego pisma Słowian, archeolodzy bezskutecznie poszukiwali go w wykopaliskach, znajdując przy okazji całą masę ciekawych obiektów, nieraz z inskrypcjami, których do dziś nie odczytano. Wydaje się więc, że Słowianie przed Cyrylem nie pisali i nie czytali, no może w Słowenii zapisywano język słowiański, ale czynili to raczej irlandzko-bawarscy misjonarze.

Tymczasem w 2021 r. ogłoszono, że w miejscowości Lany koło Breclava w południowych Morawach odkryto runy. Autentyczny starszy futhark w słowiańskiej osadzie.

#średniowiecze #słowianie #pismosłowiańskie #głagolica #cyrylica #runy #cyrylimetody #germanie #alfabetłaciński #alfabetgrecki #zabytkifryzyńskie #słowenia #morawy #misje #futhark

Комментарии

Информация по комментариям в разработке