141. Kärt Kunnus ja Aleksander Eeri Laupmaa, "Prohvet preeriast"

Описание к видео 141. Kärt Kunnus ja Aleksander Eeri Laupmaa, "Prohvet preeriast"

"Linnake, kus ma üles kasvasin, oli lõputus tasas põhjapreerias kokku klopsitud vaid viiskümmend aastat varem. Alberta osariigis asuv Fairview oli osa piirialast ja seal olid seda tõestavad kauboikõrtsid. Hudson's Bay Company kaubamajas Main Streetil osteti ikka veel kohalikelt küttidelt kokku kopra-, hundi- ja koiotinahku. Seal elas kolm tuhat inimest, 400 miili kaugusel lähimast linnast. Kaabeltelevisiooni, videomänge ega internetti ei olnud olemas. Fairview'is ei olnud lihtne süütut meelelahutust leida, seda eriti viie talvekuu jooksul, mil pikad perioodid –40-kraadised ja isegi külmemad ööd olid tavapärased.
Maailm on teistsugune paik, kui on sedavõrd külm. Meie linna joodikud lõpetasid oma kurva elu kiiresti. Nad kaotasid hommikul kella kolme ajal lumehanges teadvuse ja külmusid surnuks. Neljakümnekraadise pakasega ei lähe keegi heast peast õue. Esimese hingetõmbega ahendab kuiv jääkõrbeõhk kopsud. Ripsmetele tekib jää ja need jäävad üksteise külge kinni. Pikad dušist märjad juuksed külmuvad kõvaks ning seisavad hiljem, soojas majas täiesti kuivaks sulanuna, elektrit täis, iseenesest püsti nagu kummitusel. Lapsed proovivad mänguväljaku metallkonstruktsioone lakkuda ainult ühe korra. Suits majakorstendest ei tõuse üles. Külma käest lüüa saanud, vajub see allapoole ja koguneb uduna lumistele katustele ja aedadele."
Nii kirjutab 2016. aastal üleöö maailmakuulsaks saanud Kanada psühholoog Jordan Peterson [1] oma raamatus "12 elu mängureeglit: Vastumürk kaosele" [2]. Kõnealune lõik tuleb peatükist, kus tutvustatakse kolmandat reeglit "Suhtle inimestega, kes tahavad sulle parimat".
Mul on pea võimatu olla Petersoni suhtes erapooletu, selleks oli ta mulle mingil ajal liiga oluline. "Petersoni mõju mulle oli sõna otseses mõttes transformatiivne. Tänu temale sain ma teada, et see psühho-geograafiline paikkond, kus ma alates 2013. aasta veebruarist olin viibinud, kannab nime purgatoorium [3]," kirjutasin ma Tähenduse teejuhtide teise numbri juhtkirjas [4]. Peterson avaldas sarja esimeste saadete teemade valikul põhjapanevat mõju. Saatesarja [5] ja lehe [6] ühine pealkiri tuleb otse Petersoni esimesest raamatust "Maps of Meaning" [7].
Nüüd jõudis asi viimaks nii kaugele, et 21. jaanuaril salvestasime Kärt Kunnuse ja Aleksander Eeri Laupmaaga [8] preeriaprohvetist esimese vestluse (ma ei välista sugugi, et me Petersoni juurde lähiajal veel tagasi pöördume). Jutt käis – nagu alati – siia ja sinna. Muuhulgas tulid kõne alla isiksusetüüpide suure viisiku mudel, woke culture, kaos ja kord, Carl Gustav Jung, feminism, naiselikkus ja mehelikkus, reformatsioon ja protestantism, vari ja paljud teised tähtsad teemad.
Head kuulamist!
H.
—————————————
[1]    • Jordan Peterson  
[2] https://www.apollo.ee/12-elu-manguree...
[3] https://teejuhid.postimees.ee/7389792...
[4] https://teejuhid.postimees.ee/7092405...
[5]    • Tähenduse teejuhid (#1–#200)  
[6] https://teejuhid.postimees.ee
[7] https://www.amazon.com/Maps-Meaning-A...
[8]    • 132. (:)kivisildnik ja Aleksander Eer...  

Комментарии

Информация по комментариям в разработке