Uzdrowisko Inowrocław

Описание к видео Uzdrowisko Inowrocław

UZDROWISKO INOWROCŁAW jest uważane za jedno z najważniejszych w kraju, corocznie gości ponad 34 tysiące kuracjuszy.
Specjalizuje się przede wszystkim w leczeniu chorób układu ruchu, reumatologii oraz układu krążenia.

Podstawą jego rozwoju były głównie występujące tu lecznicze wody mineralne – solanki, towarzyszące wysadom solnym, na których położony jest Inowrocław – nazywany często „miastem na soli”.
Inowrocławskie Uzdrowisko powstało w 1875 roku. Założycielem kurortu było Towarzystwo Akcyjne „Solanki Inowrocławskie” z doktorem praw Zygmuntem Wilkońskim na czele. W tym roku rozpoczęto budowę obiektów dla kuracjuszy oraz przygotowywać zaczęto teren pod założenie parku zdrojowego. W ciągu kilku lat powstały hotel, restauracja i miejsca przeznaczone ściśle do wykorzystania walorów zdrowotnych miejsca, w tym Zakład Wodoleczniczy.
Dynamiczna rozbudowa uzdrowiska przypada na przełom XIX i XX wieku. W XX wieku wybudowano wiele obiektów działających współcześnie. Rewitalizacja i rozbudowa uzdrowiskowej części Inowrocławia w ostatnich latach przyniosła miastu międzynarodową sławę.

Obiekty uzdrowiskowe lokalizowano na terenie powstającej dzielnicy uzdrowiskowej, w północno- zachodniej części miasta, noszącej dziś nazwę Parku Solankowego.

Obecnie Park Solankowy jest niekwestionowaną wizytówką miasta. Na jego obszarze, o powierzchni 85 ha, mieszczą się wszystkie obiekty uzdrowiskowe - sanatoria, hotele i wille wypoczynkowe, tężnia, muszla koncertowa, pijalnia wód mineralnych, palmiarnia, ogrody zapachów i tereny rekreacyjne. Są tu również korty tenisowe, park linowy, terenowa siłowania dla dorosłych, plac zabaw dla dzieci, minigolf, stoliki do gry w szachy.
Chlubą uzdrowiska są potężna Tężnia Solankowa, otwarta w 2001 roku. Jest ona drugą co do wielkości w Polsce i jedyną o tak skomplikowanym kształcie. Tworzą ją bowiem dwa połączone ze sobą wieloboki o obwodzie 322 metrów i 9 metrów wysokości. Na szczycie jest taras widokowy, z którego podziwiać można panoramę Parku Solankowego. Inowrocławska tężnia w plebiscycie National Geographic Traveler w 2014 r. została jednym z 7 nowych cudów Polski!

Park Solankowy słynie w kraju nie tylko z oryginalnej tężni, ale też z przepięknych kwiatowych dywanów. Każdego roku sadzi się tu ponad 150 tys. roślin. Kompozycje kwiatowe na klombach parku zdrojowego są dwa razy w roku zmieniane i starannie pielęgnowane.
Każdego roku Park Solankowy jest miejscem cyklicznych imprez artystycznych (Ogólnopolski Festiwal Młodzieżowych Orkiestr Dętych, Przegląd Artystyczny Chórów Województwa Kujawsko-Pomorskiego „Wiosna w Solankach”, Muzyczne Lato w Tężni, Inowrocławska Noc Solannowa, Inowrocławskie Lato Muzyczne, Inowrocławska Gala Operowo-Operetkowa).
W Inowrocławiu znajdziemy też sporo ciekawych zabytków wartych obejrzenia.
Romańska Bazylika Mniejsza Imienia Najświętszej Maryi Panny - to najstarszy zabytek Inowrocławia. Pierwsze msze w tym kościele odprawiono już w październiku 1233 roku.
Bardzo interesujący jest też z pewnością gotycki kościół pw. Św. Mikołaja.
Ciekawy jest także neoromański kościół pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie.
Warto zobaczyć również gmach ratusza – budynek neogotycki, z wysoką wieżą, nawiązujący do architektury zamków krzyżackich.

Reprezentacyjna ulica Solankowa zauroczy kuracjuszy różnorodnością architektury kamienic – od gotyku angielskiego, poprzez renesans włoski, francuski i niderlandzki, aż do klasycyzmu.

Warto przespacerować się ulicą Królowej Jadwigi – deptakiem miejskim, będącą centrum usługowym miasta. Znajdziemy tu przykłady ciekawego budownictwa mieszczańskiego z przełomu XIX i XX wieku.

Комментарии

Информация по комментариям в разработке