🌍 Życie.
Życie jest zjawiskiem naturalnym znanym dziś wyłącznie na Ziemi.
Życie charakteryzuje się zdolnością do identycznego rozmnażania, obecnością wody, metabolizmem i zdolnością do utrzymania parametrów fizykochemicznych.
Ziemia powstała 4,5 mld lat temu. Żadna forma życia nie zamieszkuje jej w prymitywnej postaci. Nie przypomina planety, którą znamy dzisiaj. Pokryta gęstą, niezwykle gorącą atmosferą, Ziemia ma pomarańczowy odcień. Jej powierzchnia jest zupełnie nierozpoznawalna. Wszystko jest takie ciche .... takie puste.... takie ciche....
🔥 Dla przypomnienia, filmy są publikowane w WRZESIEŃ o 18:00.
-------------------------
💥 Historia życia:
Z czasem Ziemia się ochładza. Woda zawarta do tej pory w jej pierwotnej atmosferze przechodzi w stan ciekły, pojawia się hydrosfera. Zaczyna padać deszcz. Woda wypełnia zagłębienia i powstają oceany.
Życie pojawiło się na Ziemi 3,5 mld lat temu, około 1 mld lat po jej uformowaniu. Na początku w postaci prostych organizmów jednokomórkowych, rozwijają się one w środowisku wodnym i mają niewielkie rozmiary, około kilku dziesiątych milimetra. Stopniowo komórki grupują się i zbliżają do siebie. Pochłaniają światło słoneczne, wodę i gaz. Rozwijają się i wdzierają na dno morza. Za kilka milionów lat komórki doskonalą się i gromadzą. Stworzą wielokomórkowe istoty o różnych kształtach i rozmiarach, większe od jednokomórkowych, pojedyncze jądro nie jest w stanie zapanować nad zbyt dużą ilością cytoplazmy. Organizmy wielokomórkowe widzą, że ich komórki zrzeszają się w tkanki, które pozwolą im realizować funkcje.
540 milionów lat temu nastąpiła prawdziwa eksplozja różnorodności - eksplozja kambryjska. Zostały spełnione idealne warunki do ewolucji wielu gatunków zwierząt morskich. W oceanach pojawiły się żywe stworzenia podobne do meduz, krewetek i robaków. Niektóre gatunki zabijają się nawzajem i stają się coraz większe. Od otchłani po powierzchnię wody, wodny świat tętni życiem. Zielone wodorosty rosną w płytkich wodach i będą ewoluować, aby stać się pierwszymi roślinami rosnącymi na lądzie. Mchy pokrywają obszary lądowe.
Dziś nasza planeta może pochwalić się niezwykłym bogactwem i różnorodnością zwierząt i roślin. A jednak historia życia nie jest spokojna. Nie zostało ono oszczędzone i przechodziło wielkie wstrząsy mające za każdym razem konsekwencje dla jego ewolucji. Dziś siły natury wydają się spokojniejsze, a Ziemia wydaje się odnajdywać swoją równowagę. A jednak... Co 20 minut z naszej planety wymiera jakiś gatunek. Co godzinę wylesiana jest równowartość siedmiu boisk piłkarskich.
Po pięciu wielkich kataklizmach, które doprowadziły do pięciu największych masowych wymierań, mogłoby się wydawać, że Ziemia po raz kolejny wchodzi w brutalną fazę przewrotów w klimacie i składzie życia. Wróćmy jednak do tych okresów zmian, które były decydujące dla ewolucji fauny i flory, jaką znamy dziś na naszej planecie.
Jesteśmy w drugim z sześciu systemów składających się na paleozoik, ordowiku, który trwa od - 488 mln lat do - 443 mln lat. Ten nowy okres rozpoczyna się po wymarciu kambryjskim, prawdopodobnie spowodowanym uderzeniem asteroidy. Na początku tego okresu życie istniało tylko w morzu, kontynentalnym i płytkim. W świecie zwierząt dominowały trylobity i ramienionogi, które odniosły wielki sukces ewolucyjny w paleozoiku. Na lądzie panuje nicość, tlen jest rzadki, nie mogą rozwijać się ani rośliny, ani zwierzęta. Superkontynent Gondwana obejmuje wszystkie kontynenty półkuli południowej i jest otoczony oceanem Panthalassa, w którym kłębią się wszystkie żywe gatunki.
Ponad 490 milionów lat temu, przed ordowikiem, atmosfera była silnie wypełniona CO2, co wywołało efekt cieplarniany i w konsekwencji bardzo wysokie temperatury. Oceany osiągały nawet 45 °C.
-------------------------
🎬 W dzisiejszym programie:
00:00 - Wprowadzenie
04:54 - 445 milionów lat temu: Wymieranie w ordowiku
17:45 - 360 do 375 milionów lat temu: wymieranie dewonu
28:46 - 252 mln lat temu: wymieranie permskie
39:00 - 200 mln lat temu: wymieranie triasowe
53:05 - 66 mln lat temu: Wymieranie kredowe - paleogeńskie
01:04:52 - 2023: W stronę szóstego wymierania?
Информация по комментариям в разработке