Alkoholowa historia Szwecji. Specjalne książeczki, referendum i ograniczona sprzedaż.

Описание к видео Alkoholowa historia Szwecji. Specjalne książeczki, referendum i ograniczona sprzedaż.

Pierwsza książka z serii Powojnie Jak Moskwa oszukała Zachód w 1945 roku jest dostępna na stronie:

https://powojnie.sklep.pl

#Historia #powojnie
Hej! W tym odcinku serii Powojnie zaglądam do historii Szwecji. W tym skandynawskim kraju bardzo długą tradycję mają organizacje związane z ograniczeniem spożycia alkoholu. Pierwsza szwedzka organizacja promująca abstynencję alkoholową powstała już w 1819 roku. W 1911 roku powstała specjalna komisja, której celem było stworzenie projektu uchwały o prohibicji. Już trzy lata później w Sztokholmie wprowadzony został tak zwany system Bratta polegający na reglamentowaniu alkoholu i określeniu tygodniowego limitu jego spożycia. Z czasem system upowszechnił się w całym kraju. Każdy dorosły mieszkaniec Szwecji otrzymał specjalną książeczkę, gdzie zapisywany był każdorazowy zakup alkoholu. Przydziały alkoholowe w Szwecji różniły się w zależności od pozycji społecznej, wieku, płci, a nawet miejsca zamieszkania.

Początkowo przydział wydzielany był na kwartał. Jednak ludzie tak szybko wykupywali całą racje, że szwedzki rząd zmienił ten przepis i pozwolił, aby alkohol można było kupować w cyklach miesięcznych. W 1944 r. ruch trzeźwości opowiedział się za zniesieniem książeczek. Jednak motboki funkcjonowały jeszcze przez 11 lat. W 1955 roku z obiegu wycofane zostały specjalne książeczki. 1 października 1955 roku 41 firm z 247 sklepami w 147 lokalizacjach zostało połączonych w jedną spółkę - Nya Systemaktiebolaget.

Więcej dowiecie się oglądając najnowszy odcinek serii Powojnie.

Większość wykorzystanych w filmie materiałów pochodzi z domeny publicznej.

Bardzo dziękuję wszystkim patronom za wsparcie kanału w serwisie Patronite! Dzięki Waszym funduszom jesienią wydam swoją pierwszą książkę.

https://patronite.pl/powojnie

A teraz zapraszam do obejrzenia najnowszego odcinka.

Комментарии

Информация по комментариям в разработке