Markova supica, klin čorba, ajnpren supa, amper supa, prežgana juha – i još mnogo naziva za čorbu od uprženog brašna ili "čorbu od malo čega".
Ovu supu ili čorbu je jako lepo opisala Milena Šurjanović u svojoj knjizi “Slast i nostalgija” gde u priči Ajnpren čorba piše: “Ništa brže. Ni običnije, ni lepše, ni ukusnije. Treba vrlo malo vremena, topli šporet, lonac i varjača, mrvica masti ili kašika ulja.
Treba hladna voda da zacvrči na toplom prženom brašnu i da ga varjača razgnječi bez gromuljica. Valja i malo soli i peršunova lista. Čima provri, gotova je. Za vreme posta umesto masti koristi se ulje.”
Upravo tako jednostavno se pravi, dobra je za želudac, pomaže kod viroza i mamurluka, a istovremeno je i vrlo ukusna. Ni jednostavnije supe ni više priča i predanja vezanih uz nju.
Naziv Klin čorba je iz istoimene narodne priče rasprostranjena među evropskim narodima. Spram naroda i predanja, menjaju se zanimanja i broj putnika, okolnosti u kojima se sreće sa domaćinom i materijal od koga se čorba pravi, pa se tako u engleskoj priči pravi kamena supa, u ruskoj kaša od sekire, a kod nas čorba od klina.
Srpsku verziju priče zabeležio je Vuk Karadžić i ona glasi:
“Pripovedaju da je došao soldat babi u kuću i iskao da mu da štogod za jelo, a ona mu kazala da nema ništa u kući za jelo. Onda soldat reče: - A ti midaj barem tiganj i malo vode da načinim klinčorbu. Baba mu to da, a on uzme tiganj i metne u njega gvozdeni klin, pa nalije vode i metne na vatru. Kad se voda ugrije, a on zaište od babe malo soli, i baba mu da, te je posoli. Kad voda uzavri, a on zaište malo brašna, baba mu da i to: samo da vidi od čuda kako će to biti klinčorba, te saspe u onu vodu i zamete; potom zaište jedno jaje, te i njega razbije u onaj skrob; onda zaište još malo masti, te ono zamasti; pa onda skine s vatre i klin izvadi napolje, a klinčorbu izjede.”
Klin čorba je u našem narodu poznata i kao „ajnpren supa“. Naziv „ajnpren“ (amper, ampre, anpre, anpren) supa/ juha dolazi od nemačke reči "Einbrennen" što znači zapržiti, a originalni naziv je "Einbrennsuppe".
Recepti variraju od kuhinje do kuhinje, ali u osnovi je, kako joj originalno ime kaže, reč o zapršci, na koju se dodaje voda, začini i jaja ili kockice propečenog hleba.
Mada, opet ću citirati Milenu Šurjanović, “Ko bi rekao da dodatak kima i pavlake pretvara sirotinjsku čorbu u gospodsko, skoro atraktivno starinsko jelo.”
Zašto se zove “Markova supa” i ko je Marko ne znamo, ali tako je zvao moj deda-teča, Jaša Mišić, i tako smo i mi u familiji prihvatili.
Markova supica, klin čorba, ajnpren supa, amper supa, prežgana juha
Sastojci:
malo ulja ili masti
2-3 kašike brašna
so
biber
peršunov list
1 l vode
kockice prepečenog hleba kao prilog
ili 1 jaje
malo kima po želji
Priprema:
U loncu zagrejati ulje (mast ili puter), dodati brašno i mešati dok se brašno ne uprži ali ostane svetlo. Naliti vodom, dodati so i biber pa kuvati desetak minuta. Na kraju dodati iseckano lišće peršuna.
Za posnu varijantu serviramo sa kockicama propečenog ili na ulju proprženog hleba.
Za mrsnu supu, razmutiti jaje i uz stalno mešanje ga dodati u supu koja vri, promešati i servirati.
PRIJATELJI KANALA:
♥♥♥♥♥ Vesna Weiß
♥♥♥♥ Nena (Trifon Liakopoulos)
♥♥♥ Gordana Radojicic
♥♥ Teodora Stankovic
♥ Doris Huremovic
Mirjana Peric, Zlata Vrapčenjak, Đorđe Dedić, Dragan Bogunovic, Lazar Boskov, Milica Balmazovic, Milana Kecman, Mira Radic, Emil Pavlov, Nataša Ilić, Marijana Rankovic, Ja Niprija, Dusana Trifković, Gordana Vlakeska, Darinka Kajganic, Dragica Katanić, Olivera Plavsic, Marijana Kelava, Slavica Budimac, Zdravko Ilic, Sonja Basaric, Ana Domazetovic, Milica Mutic
Super Thanks: ♥ Grada Gajin, Aleksey Rezantsev, Slavica Budimac, Anita Popovic, George Dedic, Slobodan Masic, Vera Ljeskovac, @LNKCKRT, @polaurekulture, Ana Golusin, Julijana Stijovic, @Jekica987, Maja Pilipović, @krushkash, Mirka Nikolovski, @MrGood7571, Julijana Stijovic
Hvala svima beskrajno na podršci!
email - [email protected]
Информация по комментариям в разработке