Suwalscy Żydzi – ocalone historie

Описание к видео Suwalscy Żydzi – ocalone historie

Audiowizualna wersja wystawy pamięci o suwalskich Żydach zorganizowanej w Suwałkach przez Bibliotekę Publiczną im. Marii Konopnickiej w ramach obchodów 79. rocznicy powstania w getcie warszawskim.

Wystawa w Galerii Na Schodach suwalskiej biblioteki oparta jest o zasoby Pracowni Digitalizacji i Historii Mówionej: zdjęcia i nagrania wspomnień mieszkańców Suwałk o Żydach współzamieszkujących miasto do wybuchu II wojny światowej oraz o miejscach przez nich opuszczonych w powojennych czasach.
Ekspozycja wzbogacona jest o kopie międzywojennych dokumentów suwalskiego okręgu bożniczego ze zbiorów Archiwum Państwowego w Suwałkach. Zwiedzających prowadzą cytaty z książki Macieja Ambrosiewicza „Sztetl z długą ulicą” (wyd. Suwałki 2016).

Szczególną postacią wystawy jest Ruty Moed – wnuczka suwalskiego przewoźnika Oskara Gliksona, córka Estery Glikson. Urodziła się już po wojnie. Jako dziecko wyjechała z rodziną do Izraela; rodzice już nigdy nie przyjechali do Polski. Pani Ruty przyjechała do Suwałk wraz z mężem w 2021 roku, aby przejść po mieście śladami swoich przodków. Jej opowieść, zarejestrowana w Pracowni Digitalizacji i Historii Mówionej, otwiera nowy rozdział zamkniętej zdawałoby się historii suwalskich Żydów. Dopisują ten rozdział potomkowie – wspominając swoje rodziny, dokładają cegiełki pamięci do historii dawnych Suwałk.
Wystawa czynna w suwalskiej bibliotece od 19 kwietnia 2022 roku.

Muzyka: Madi-Composer, Shlomo and The Rabbi, na prawie otwartego dostępu CC. Źródło: licensing.jamendo.com

Produkcja: Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej w Suwałkach
Pracownia Digitalizacji i Historii Mówionej

Suwałki 2022

Комментарии

Информация по комментариям в разработке