Sokół 1200

Описание к видео Sokół 1200

Wyobraźmy sobie drugą połowę lat trzydziestych a na drodze nowego Indiana 1200 i konkurencyjnego Harleya U z podobnego rocznika. Oba te motocykle były w stanie utrzymywać prędkość podróżną ponad 110 km/h a ich prędkość maksymalna oscylowała w okolicach 140-150 km/h. Indian dysponował lepszym przyspieszeniem i nieco większą prędkością maksymalną z racji wyższej mocy (ok. 42KM), natomiast Harley miał czterobiegową synchronizowaną skrzynię, dzięki czemu zmiana biegów była płynniejsza. A jak przy tych motocyklach wypadał nasz rodzimy Sokół? Otóż dość mizernie. Jeśli chodzi o parametry był to wół roboczy, który nie miał brylować mocą silnika i wysoką prędkością maksymalną, a trwałością i niezawodnością- i to zadanie spełniał doskonale. Sokół dysponował silnikiem o pojemności 1000 ccm i mocy niemal o połowę mniejszej niż jego konkurencja zza oceanu; w niektórych aspektach dość wiernie skopiowanym z wcześniejszych modeli Indiana. Polscy inżynierowie postanowili jednak wzmocnić konstrukcyjnie silnik Sokoła w stosunku do jego pierwowzoru pogrubiając ścianki bloku silnika a także niektórych jego ruchomych elementów. Moim zdaniem pozostawili sobie również furtkę do powiększenia pojemności silnika przy kolejnych modernizacjach. Podczas prac projektowych inżynierowie popełnili jednak jeden poważny błąd, a mianowicie zastosowali wał o dość krótkim skoku w stosunku do średnicy cylindra. Był to silnik niemal 'kwadratowy"- to doskonała konfiguracja dla szybkoobrotowego OHV, lecz w wolnoobrotowym SV niekoniecznie się sprawdzająca. W silniku dolnozaworowym, z racji niechęci do pracy na wysokich obrotach, bardziej wskazany jest długi skok. Z tej właśnie przyczyny Indian ze swoim skokiem ok. 114 mm górował nad Harleyem dysponującym skokiem około 109 mm.
Sokół został jednak zapamiętany jako doskonale sprawdzająca się maszyna w ówczesnych realiach drogowych II Rzeczpospolitej, gdzie dróg asfaltowych w całej Polsce było jak na lekarstwo. Obecnie nasza sytuacja drogowa nieco się poprawiła 😉 a więc czas wykorzystać ową furtkę pozostawioną przez konstruktorów PZInż i obudzić drzemiące w Sokole możliwości, tak aby mógł dotrzymać kroku swoim amerykańskim rówieśnikom.

Relacja z pierwszego odpalenia zmodernizowanego silnika Sokół M-111 o powiększonej do 1200 ccm pojemności. Omówienie jego konstrukcji i historii powstania. Trudne pytania zadaje Sebastian - współtwórca projektu Junak OHRV.


Poprzednie konto You Tube:    / @patafil65  
Facebook:   / cyclonemotortomaszbartosinski  
Blog: https://cyclone-motor.blogspot.com/
Kanał YouTube Sebastiana:    / @sebas4483  
Facebook projektu OHRV:   / ohrv2  
Aktywne linki w pierwszym komentarzu.

Комментарии

Информация по комментариям в разработке