🏢SPRZEDAŻ FIRMY - VENDOR DUE DILIGENCE - CO TO TAKIEGO? | 🔵MKK & PARTNER Prawo handlowe

Описание к видео 🏢SPRZEDAŻ FIRMY - VENDOR DUE DILIGENCE - CO TO TAKIEGO? | 🔵MKK & PARTNER Prawo handlowe

🔵Czym jest vendor die diligence, czyli audyt sprzedającego? Czy warto go przeprowadzić? adwokat Maciej Kaczmarek z kancelarii MKK & Partner odpowie na te pytania w tym materiale.

🔵Z tego materiału dowiesz się czym jest vendor due diligence? Czy dzięki audytowi możesz zwiększyć wartość firmy? Jacy specjaliści biorą udział w procesie audytu sprzedającego? Czy audyt pomoże Ci w sprzedaży firmy?

🔵Proces due diligence ze strony sprzedającego (tzw. vendor due diligence) ma na celu upewnienie się, że firma jest gotowa na sprzedaż, a wszelkie problemy lub potencjalne zagrożenia są rozwiązane przed rozpoczęciem procesu przejęcia firmy przez nowego właściciela. Analiza taka powinna być prowadzona we współpracy z profesjonalistami, którzy zajmują się tego rodzaju audytami, m.in. doradcy finansowi, doradcy podatkowi, czy nawet specjaliści it. Niezależne osoby trzecie najlepiej ocenią przedsiębiorstwo czy spółkę, zachowując przy tym obiektywizm i należytą staranność.

W procesie badania due diligence, należy zbadać i ocenić wartość firmy. Może być ona określana na różne sposoby, na przykład na podstawie jej aktywów, zysków lub przepływów pieniężnych. Należy przeprowadzić także audyt księgowy, aby upewnić się, że księgi rachunkowe są poprawnie i rzetelnie prowadzone (finansowe i księgowe badanie due diligence).

Równolegle, sprzedający powinien zbadać dokumenty prawne i umowy zawarte przez firmę, takie jak księgi wieczyste, umowy najmu, kontrakty z klientami i dostawcami, a także obszar prawa pracy (prawny due diligence). Badanie prawne może obejmować również n.p. kwestie podatkowe, aspekty dotyczące ochrony środowiska, nieruchomości (np. potencjalną sprzedaż nieruchomości związanej z przedsiębiorstwem przed transakcją), czy też prawa własności intelektualnej. Wszelkie problemy lub braki w dokumentach powinny zostać wykryte i poddane dogłębnej analizie przed rozpoczęciem procesu sprzedaży.
Audyt finansowy i strategiczny

Sprzedający powinien również zbadać kondycję finansową firmy, w tym jej przepływy pieniężne, zadłużenie (finansowe, podatkowe), koszty i wydatki. Należy również poddać analizie i ocenić rynek, na którym działa firma, oraz jej pozycję na tym rynku. Analiza konkurencji i potencjalnych zagrożeń dla przyszłego rozwoju firmy może okazać się kluczowa pod kątem przyszłej sprzedaży. Innymi słowy, dobrze wiedzieć przed sprzedażą, jak spółka wypada na tle konkurencji i jakie są jej atuty oraz słabe strony.

Przeprowadzenie badania due diligence pozwala na zminimalizowanie ryzyka i zwiększenie szans na uzyskanie jak najlepszych wyników w procesie sprzedaży przedsiębiorstwa, a także pewniejszą rozmowę z potencjalnymi nabywcami oraz sprawniejszą finalizację transakcji.
Audyt prawny i jego znaczenie

Istotną częścią badania due diligence jest wspomniany wyżej audyt prawny, który pozwala na zidentyfikowanie potencjalnych zagrożeń związanych z tym obszarem funkcjonowania przedsiębiorstwa. Jest to o tyle ważny aspekt, że w rzeczywistości na kształt ostatecznej umowy pomiędzy kupującym a sprzedającym bardzo duży wpływ mają prawnicy obu stron.

Wcześniejsze badanie dokumentów firmy i zawartych umów a następnie wyeliminowanie bądź ograniczenie spostrzeżonych zagrożeń może wytrącić prawnikom kupującego potencjalny oręż w negocjacjach cenowych. Dotyczyć to może zarówno nieujawnionych, potencjalnych zobowiązań podatkowych, niewłaściwie przeniesionych praw własności intelektualnej, wad prawnych nieruchomości, jak i obszaru związanego z zatrudnieniem.

Wykonanie prawnego due diligence ogranicza także ryzyko potencjalnych roszczeń z tytułu rękojmi, które mogą zostać zgłoszone przez kupującego. Co z tego bowiem, że sprzedający uzyska bardzo wysoką cenę za firmę, skoro wskutek nałożonych kar umownych czy też odszkodowania związanego z wadami prawnymi lub fizycznymi przedsiębiorstwa będzie musiał oddać lwią jej część kupującemu?

Wówczas ostatecznie uzyskana kwota może być daleka od oczekiwań sprzedającego a w skrajnych scenariuszach może się nawet zdarzyć tak, że roszczenia kupującego o zapłatę odszkodowania przewyższą otrzymaną wcześniej przez sprzedającego cenę za zbycie firmy.
Ochrona przed nieuczciwymi nabywcami

Należy w tym miejscu zauważyć, że wykonując badanie due dilligence na potrzeby nabycia przedsiębiorstwa, kupujący może użyć wykrytych przez siebie istotnych faktów lub ryzyk. Będzie on liczył bowiem na to, że wskutek wyciągania asów z rękawa w toku negocjacji, uzyska dużo lepszą cenę.

🔵 Więcej na ten temat znajdziecie Państwo w naszym artykule:
https://www.mkpartner.com.pl/jak-najk...

🔵 Potrzebujesz wsparcia w zakresie sprzedaży firmy i nie tylko?
www.mkpartner.com.pl
www.in-polen-investieren.de
📨 [email protected]
📱+48 798 607 482

Kanał jest prowadzony przez kancelarię Meissner Kozioł Kaczmarek & Partner spółka komandytowa w celu informacyjno-edukacyjnym.

#mkk #audyt #sprzedazfirmy

Комментарии

Информация по комментариям в разработке