Historia logo PKO Banku Polskiego | Bank śmiałych decyzji

Описание к видео Historia logo PKO Banku Polskiego | Bank śmiałych decyzji

SUBSKRYBUJ: https://goo.gl/is6bsw
Więcej o logo PKO Banku Polskiego: https://www.stolatpkobp.pl/60-logo/

Patrick Ney przyjrzał się historii naszego logo, jak powstawało i dlaczego przypomina skarbonkę.

Po II wojnie światowej nie było już Pocztowej Kasy Oszczędności, zastąpiła ją Powszechna Kasa Oszczędności. Obok nowej nazwy na wielu budynkach i materiałach reklamowych wciąż widniał dopisek „Pewność. Zaufanie”. Z czasem jednak był on modyfikowany. Skrót PKO, mimo zmiany nazwy, pozostał. W pierwszych latach po wojnie priorytetem władz Kasy nie było projektowanie logotypu instytucji, ale jej odbudowa.

Druga dekada dwudziestolecia międzywojennego przynosi pierwsze plakaty reklamowe Pocztowej Kasy Oszczędności. Zaczyna ona funkcjonować z hasłem reklamowym, które będzie obecne w historii Banku z niewielkimi modyfikacjami przez wiele dziesięcioleci. Do dużych liter PKO dołączyły dwa słowa: „Pewność. Zaufanie”. Na końcu pojawia się orzeł, jednak w zupełnie nowej i jak na tamte czasy nowatorskiej formie.

Projekt logotypu tzw. śliwki – stworzony przez grafika Karola Śliwkę w 1968 r. – wylądował na kilka lat w szufladzie. Przed zatwierdzeniem pokazano go bowiem pracownikom Kasy różnego szczebla i nie spodobał się jednej z oceniających – pracownicy sprzątającej. Władze PKO uznały więc, że takie głosy są najważniejsze i o projekcie zapomniano na kilka lat. Dopiero po katowickim Biennale, gdzie plakat Karola Śliwki z tym logotypem otrzymał złoty medal, tzw. śliwka pojawiła się na szyldach, neonach i w materiałach reklamowych Banku.

Logo PKO, zaprojektowane w latach 60. XX w., zmieniało się kilka razy. Modyfikowano kolory i kształt czcionki, ale słynna skarbonka pozostała! Najpierw wprowadzono nową kolorystykę – stała się niebieska. Miejsce monety w projekcie zajęła kropka. Takie jednolite logo PKO towarzyszyło Polakom do przełomu wieków.

W 2000 r. nastąpiło wyraźne odświeżenie logotypu. Wiązało się to ze zmianą nazwy na PKO Bank Polski. Kolory zostały rozjaśnione i znów zmieniono barwę kropki – tym razem zaprojektowano ją w kolorze pomarańczowym. Jednakową czcionką została napisana w logotypie pełna nazwa PKO Bank Polski.

Logo PKO Banku Polskiego po raz kolejny zostało zmodyfikowane w 2011 r. Lifting nie był rewolucyjny. Grafikę konsultowano z autorem projektu sprzed 45 lat. Słynna skarbonka zmieniła kolor – z niebieskiego na granatowo-czarny, ale w jej formę nie ingerowano. Pomarańczową kropkę, która symbolizowała monetę, zamieniono teraz na czerwoną. Wyróżniono napis „Bank Polski”, bo zastosowano w nim znacznie nowocześniejszą czcionkę. Autorem odświeżonego logotypu był Michał Łojewski. W 2011 r. angielski magazyn „The Banker” oszacował wartość logo PKO na ponad miliard dolarów. Bank wdrożył również nową autorską czcionkę PKO Bank Polski.

Z okazji stulecia do logo PKO Banku Polskiego została dodana jubileuszowa „100” wraz z datami symbolizującymi rok powstania Banku i rok jego setnych urodzin.

#KarolŚliwka #PatrickNey #100lat #ŚmiałeDecyzje #logoPKOBP

Odwiedź nas na: https://www.pkobp.pl

Obserwuj nas w mediach społecznościowych:
Facebook:   / pkobankpolski  
Twitter: http://twitter.com/pkobp?lang=pl
Instagram:   / pkobp  
LinkedIn:   / pko-bp  
Grupa na Facebooku Dzień Dobry Kariero:   / dziendobrykariero  
Bankomania: http://www.bankomania.pkobp.pl

Комментарии

Информация по комментариям в разработке