Teraz Apokalipsa. "Gry czasu" - wykład prof. Tadeusza Bartosia

Описание к видео Teraz Apokalipsa. "Gry czasu" - wykład prof. Tadeusza Bartosia

Teraz Apokalipsa. Laboratorium Nowych Epifanii
Wykłady z Dramatycznym

Już nie ma czasu, już na wszystko jest za późno, tu i teraz dokonuje się i spełnia wszystko, co ma się dokonać i spełnić. To jest Apokalipsa. Życie w trybie nieskończonego przyspieszenia to apokaliptyczna gra. Przeciw temu występują powolni, niechętni pochopności, oczekujący czegoś innego, aniżeli mechanicznego przegonienia świata.

Tadeusz Bartoś
filozof, profesor AFiBV w Warszawie, dyrektor programowy Studium Filozofii i Historii Idei WSFT. Opublikował m.in. „Klątwa Parmenidesa”, „Eseje metafizyczne”, PWN, Warszawa 2020,
„Mnich. Historia życia, którego nie było”, Marginesy, Warszawa 2019, „Kłopot z chrześcijaństwem. Wieczne gnicie, apokaliptyczny ogień, praca”, (wspólnie z Agatą Bielik Robson), Czarna Owca, Warszawa 2013, „Koniec prawdy absolutnej. Tomasz z Akwinu w epoce późnej nowoczesności”, WAB, Warszawa 2012, „W poszukiwaniu mistrzów życia. Rozmowy o duchowości”, (wspólnie z W. Eichelbergerem, W. Szczawińskim), Czarna Owca, Warszawa 2009, „Jan Paweł II. Analiza krytyczna”, SIC, Warszawa 2008, „Wolność, równość, katolicyzm”, WAB, Warszawa 2007, „Metafizyczny pejzaż. Świat według Tomasza z Akwinu”, Homini, Kraków 2006, „Ścieżki wolności. O teologii, sekularyzacji, demokracji w Kościele, celibacie i...”, (wspólnie z K. Bielawskim), Homini, Kraków 2007, „Tomasza z Akwinu teoria miłości. Studium nad Komentarzem do księgi „O imionach Bożych” Pseudo-Dionizego Areopagity”, Homini Kraków 2004.


„Teraz Apokalipsa. Laboratorium Nowych Epifanii. Wykłady z Dramatycznym” to cykl cotygodniowych spotkań ze specjalistami różnorodnych dziedzin humanistyki: socjologii, psychologii, filozofii, religioznawstwa, historii, teatrologii, którzy opowiedzą o znaczeniu apokalipsy w kontekście współczesności, z uwzględnieniem swoich specjalizacji i zainteresowań naukowych. Od biblijnych interpretacji, przez jej literackie analizy, polityczne konotacje, aż po postapokaliptyczne i popkulturowe wizje końca świata.
Apokalypsis z języka greckiego oznacza objawienie, odsłonięcie. Między profetyzmem a symbolicznym proroctwem, religijną ideą a teologiczną refleksją – pojęcie apokalipsy przez wieki kształtowane było przez wszystkie kultury i cywilizacje, w szczególności w czasach kryzysów, wojen i kataklizmów. Dziś o apokalipsie mówimy w perspektywie degradacji środowiska, upadku demokracji, wojen na Bliskim Wschodzie, eskalacji przemocy i rywalizacji, globalnej epidemii i gospodarczego kryzysu. Przez ostatnie miesiące myślenie apokaliptyczne szybko przeniknęło do naszego życia codziennego – zarówno w wymiarze lokalnym jak i globalnym. Wspólnie zastanowimy się nad jego znaczeniem – również w perspektywie kultury, życia społecznego i teatru.

Комментарии

Информация по комментариям в разработке