Służba z maszynistą KM. Zapraszamy na pokład!

Описание к видео Służba z maszynistą KM. Zapraszamy na pokład!

Dzisiaj Europejski Dzień Maszynisty i z tej okazji zapraszamy Was do odbycia dwunastogodzinnej służby z naszym maszynistą Marcinem Jabłońskim! Zaczynamy na stacji Warszawa Wschodnia, skąd odbieramy tabor (2x 45 WE Impuls) na pociąg nr 19964/5 do Skierniewic. Ruszamy o 9:17.

Co czeka nas po drodze? Zobaczcie sami!



Wszystkim Panom i Paniom „mechanikom”, szczególnie tym pełniącym dzisiaj służbę, życzymy samych zielonych świateł.

___________________________________________________________________________
Na służbę zabrali nas:

Marcin Jabłoński, maszynista KM oraz Adam Koper, szkolący się na świadectwo maszynisty.

Montaż i realizacja: Katarzyna Łukasik

Muzyka: Paweł Cielniak
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do powstania materiału, szczególnie pojawiającym się w nim pracownikom KM.
__________________________________________________________________________

Dzień Maszynisty to szczególne święto dla ludzi, którzy na co dzień dbają o to, żebyśmy szczęśliwie dotarli do celu. Pierwszy raz w Polsce był obchodzony w 1996 roku w Czerwieńsku. Inicjatorem święta jest organizacja “Autonomiczne Europejskie Związki Zawodowe Maszynistów ALE” zrzeszająca maszynistów z różnych państw Europy. Wysiłek osób wykonujących ten zawód jest często niedoceniany, dlatego pamiętajmy, że służba kolejarska jest potrzebna, wyjątkowa i ważna.

628 maszynistów (w tym 16 instruktorów) oraz 1 maszynistka KM obsługują około 730 pociągów w dobie. Średnio, w miesiącu maszynista spędza 120 godzin „za nastawnikiem”. Jest to około 70 proc. czasu wykonywanych służb. Reszta to manewry, zapoznawanie się z bieżącymi zmianami i powiadomieniami oraz wypełnianie dokumentacji pociągowej, przygotowanie i sprawdzenie pojazdu. Ponadto maszynista musi się ciągle szkolić i dostosowywać do zmieniającej się infrastruktury. Jest to jednak zawód pasjonujący i dający ogromną satysfakcję. Zawód, z którego człowiek może być dumny. Środowisko maszynistów to silna grupa, którą spaja nie tylko praca, ale przede wszystkim przyjaźń.



Aby usiąść za nastawnikiem i samodzielnie poprowadzić pociąg, trzeba przejść ponad dwudziestomiesięczne szkolenie, składające się z dwóch głównych etapów. Pierwszym jest szkolenie na licencję, a drugim szkolenie na świadectwo. Koleje Mazowieckie prowadzą szkolenia we własnym ośrodku szkoleniowym z nowoczesnymi symulatorami pojazdów kolejowych EN76 oraz ER160, własnymi podręcznikami, wykwalifikowaną kadrą i niezbędną infrastrukturą (sale szkoleniowe, nowoczesny tabor kolejowy, hale naprawcze itp.).

Комментарии

Информация по комментариям в разработке