Nieuchwytna racjonalność | Zwierzę rozumne #1

Описание к видео Nieuchwytna racjonalność | Zwierzę rozumne #1

Racjonalność to pojęcie nieuchwytne i trudne do zdefiniowania. Czy pochodzi ona z innego świata, czy jest niezwykłym osiągnięciem ewolucji? Czy człowiek jest istotą racjonalną, czy tylko czasami podejmuje decyzje w sposób racjonalny? To jedno z wielkich pytań ludzkości, które warto rozważać, aby lepiej zrozumieć siebie i świat.

W pierwszym odcinku serii "Zwierzę rozumne" Bartosz Brożek omawia rolę racjonalności w ludzkim poznaniu. Wskazuje na ograniczenia logiki i wspomina o koncepcjach Karla Poppera i Willarda Van Ormana Quine’a dotyczących wiedzy empirycznej. Podkreśla również trudność badania racjonalności w sferze normatywnej i wspomina o podejściach Kanta i Hobbesa do tego zagadnienia. Wszystko to pokazuje, jak skomplikowane i fascynujące jest pytanie o racjonalność.

Prof. Bartosz Brożek – dyrektor Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Jagiellońskiego i profesor zwyczajny w Katedrze Filozofii Prawa i Etyki Prawniczej UJ. Doktor habilitowany prawa, doktor prawa (2003) oraz filozofii (2007). Jest autorem i współautorem licznych publikacji, w tym 19 książek monograficznych i około 100 artykułów. Jego zainteresowania badawcze obejmują szerokie spektrum dziedzin, w tym filozofię prawa, filozofię umysłu, teorię rozumowań oraz poznanie moralne i matematyczne.

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki z programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki w ramach projektu „Nauka na żywo: wszechświat, życie, umysł". Kwota dofinansowania 540 200,00 zł, całkowita wartość zadania 600 200 zł.

Комментарии

Информация по комментариям в разработке