Matka Boża z Guadalupe to Maryja z Nazaretu w stanie błogosławionym, która objawiła się Aztekowi św. Juanowi Diego Cuauhtlatoatzinowi na wzgórzu Tepeyac, obecnie w granicach miasta Meksyk.
🔴 Dołącz do Nauk Katolickich
Zapisz się 👉 https://naukikatolickie.pl/zapisy
W ostatnim dniu objawień, 12 grudnia 1531 roku doszło do powstania obrazu Matki Bożej z Guadalupe. Jest to najstarsze objawienie Maryjne oficjalnie uznane przez Kościół Katolicki
🟠 W oku Matki Bożej widać odbicie momentu w którym św. Juan Diego Cuauhtlatoatzin rozwija płótno swojego ubrania aby upuścić kwiaty.
🟠 Temperatura pod sercem Matki Bożej z Guadalupe która jest brzemienna ma wciąż temperature 36,6 stopni celsjusza.
🟠 Nie ma sposobu na wyjaśnienie ani rodzaju użytych pigmentów, ani utrzymania się jasności kolorów, ani niepęknięcia i niewyblaknięcia włókien agawy.
Od 1999 „Najświętsza Maryja Panna z Guadalupe” czczona jako Patronka obu Ameryk. Wspomnienie liturgiczne Najświętszej Maryi Panny z Guadalupe w Kościele Katolickim przypada 12 grudnia.
Nazwa Matka Boża z Guadalupe pochodzi prawdopodobnie od określenia coatlaxopueh, które w języku nahuatl oznacza „[kogoś kto] depcze węża”.
Możliwe także, że świątynię poświęcono pierwotnie Matce Bożej z Guadalupe w hiszpańskiej Estremadurze.
Wykonany na płótnie z agawy wizerunek o wymiarach 195 × 105 cm przedstawia Maryję w postawie stojącej. Ubrana jest w tunikę koloru różowego, spiętą pod szyją broszką, przepasana szarfą w talii i przyozdobiona kwiatami. Okryta jest ponadto płaszczem w kolorze błękitnym, ozdobionym gwiazdami. Według niektórych interpretacji obraz jest skierowany do rdzennej ludności Meksyku poprzez uchwycenie obrazowego języka religii przedchrześcijańskiej. Cera twarzy Maryi jest koloru ciemnego, stąd od hiszpańskiego słowa moreno została nazwana Morenitą z Tepeyac.
Badania obrazu w podczerwieni dr Philipa Callahana
G. Gordon Henderson, SJ w tekście "The Apparition of Our Lady of Guadalupe: The Image, The Origin of the Pilgrimage" przywołuje następujące wnioski wyciągnięte przez dr Philipa Callahana w książce "The tilma under infra-red radiation:(...)" powstałej w wyniku badań obrazu w podczerwieni:
Jeśli chodzi o oryginalną postać na obrazie, to w ramach jego badań w podczerwieni nie ma sposobu na wyjaśnienie ani rodzaju użytych pigmentów, ani utrzymania się jasności kolorów, ani niepęknięcia i niewyblaknięcia włókien agawy.
Argumenty za nadnaturalnością
Pierwsze badania tkaniny zostały przeprowadzone w 1936 r. przez Richarda Kuhna. Stwierdził on, że „przeanalizowane włókna nie zawierają barwników roślinnych, zwierzęcych ani mineralnych”. Kolejne analizy przeprowadził w latach 1954 i 1963 Francisco Camps Ribera, który nie odnalazł „śladów pędzla ani świadectw, by tkanina została zagruntowana”
Według badaczy prowadzących dalsze ekspertyzy, w źrenicach Matki Bożej występuje zjawisko potrójnego odbicia, właściwe jedynie źrenicom organizmów żywych, a krzywizna wizerunków postaci w obu oczach (przy 2500-krotnym powiększeniu dostrzeżono ich 12, odpowiada krzywiźnie rogówki. Obraz określany jest mianem „nieustającego cudu” z racji przekonania, że indiańskie płótno z agawy, na którym powstał obraz, jest w stanie przetrwać najwyżej 20 lat. Po tym czasie ulega biodegradacji. Natomiast obraz pochodzi co najmniej z 1556 roku.
📖 Czytaj więcej na: https://naukikatolickie.pl/artykuly
. . . . . . . . .
Chcesz otrzymywać darmowe wiadomości z Naukami Katolickimi?
A może przekazać jałmużnę?
Czy wystarcza Ci wyłącznie subskrypcja?
🔔 Subskrybuj 👉 https://bit.ly/NaukiKatolickie
❤️ Wpłać Jałmużnę 👉 https://naukikatolickie.pl/wsparcie
🔵 Zapisz się 👉 https://naukikatolickie.pl/zapisy
Dziękujemy Wam drodzy Darczyńcy ❤️ to dzięki Wam możemy realizować ten odcinek Nauk Katolickich jak i wszystkie inne działania.
Bóg Wam Zapłać 🥰
. . . . . . . . . . . . . . .
#MatkaBożazGuadalupe #NaukiKatolickie #Guadalupe
. . . . . . . . . . . . . . .
Błogosławionego dnia, z Panem Bogiem +
Информация по комментариям в разработке