Работа има - хора желаещи да работят няма! Има огромен проблем с кадрите и ще става още по - лошо...

Описание к видео Работа има - хора желаещи да работят няма! Има огромен проблем с кадрите и ще става още по - лошо...

Липсата на работници от години е проблем, както за България така и за целия ЕС.

Страната трябва да улесни процедурите за внос на работна ръка от трети страни.

Липсата на квалифицирани кадри и сезонни работници от много години е проблем, както за България, така и за целия Европейския съюз. Затова и много работодатели искат да внасят работна ръка от трети страни, каза Жасмина Съраиванова, експерт „Социален диалог“ в Българската стопанска камара (БСК) .

„БСК от много години алармира държавните институции за това, че е необходимо процедурите за внос на работници от трети държави да бъдат улеснени, така че по възможно най-гладкия път да могат работодателите да привличат тези така необходими работници“, каза тя.

Като причини за недостига тя изтъкна не само демографската криза и застаряващото население, но и недостига на специалисти от професии като среден медицински персонал, заварчици и други видове технически персонал.

Според нея проблем е и с професионалните училища, които следва да предлагат повече специалности, които се търсят.

Съраиванова посочи, трябва да има синхрон между институциите, за да се реши проблемът и процедурите за достъп на лица от трети страни до работа в България да бъдат скъсени, особено в сектори като туризъм и ресторантьорство на прага на летния сезон.

Конкуренцията между отделните държави от ЕС да привлече служители от трети страни е много голяма. България не трябва да изостава и трябва да внедри електронни платформи, чрез които да става това наемане, каза още тя.

Желая Ви приятно гледане!

Съраиванова посочи, че търсенето на кадри не е ограничено само в страни от Средна Азия и Далечния изток, а работници от други държави в Европа би улеснило адаптирането им към българския пазар.

Целия коментар гледайте във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването „В развитие“ може да гледате тук.

Всяка

Комментарии

Информация по комментариям в разработке