Dawny Szyb Kaiser Wilhelm Kopalni Giesche w Katowicach - Tajemniczy świat ruin

Описание к видео Dawny Szyb Kaiser Wilhelm Kopalni Giesche w Katowicach - Tajemniczy świat ruin

Szyb Kaiser Wilhelm (Ligoń) - jego budowa została zapoczątkowana w 1871, celem czego było zastąpienie zniszczonego szybu Croneck. Należał do Kopalni Morgenroth, która weszła w skład skonsolidowanej Kopalni Giesche. Szyb ten był połączony podziemnym przekopem z szybem Albert ( Wojciech) i był to szyb wydobywczy. W 1912 uruchomiono nowoczesną sortownię o wydajności 210t/godz. Zainstalowano nowoczesną parową maszynę wyciągową wykorzystującą 2- stopniowe rozprężanie pary. Urządzenie posiadało dwa cylindry wysokiego ciśnienia o śr. 700mm i dwa cylindry niskiego ciśnienia o śr. 1030mm. Dostarczana para miała 9 atmosfer i temp. 250 stopni. Maszyna była wyposażona w tarczę Koepego o śr sr. 6 m a w szybie zamontowane zostały dwie 3- piętrowe klatki mieszczące razem 6 wozów, a max prędkość klatek wynosiła 16 m/s. W 1904 przy szybie zainstalowano pierwszy generator prądu elektrycznego, wybudowano warsztaty elektryczne, mechaniczne. Za pośrednictwem szybu podawano materiały podsadzkowe. Pod koniec lat 20 rozbudowano podszybie na poziomie 400 i zautomatyzowano załadunek wozów pełnych i zainstalowano kolejkę łańcuchową odprowadzającą wozy puste.

Szyb został swojego czasu rozbudowany o drugi przedział i drugą maszynę wyciągową. Kaiser Wilhelm I i II - Ligoń Wschodni i Zachodni.
Pierwsza elektrownia Kopalni Giesche powstała w 1905 . Do 1920 była wielokrotnie rozbudowywana. Z istniejących budynków na uwagę zasługuje budynek maszynowni oraz wspomnianej elektrowni.
Szyb zlikwidowano w 1976.

#tajemniczyświatruin #katowice #kopalnia #górnictwo #węgiel #industriada #historia #zabytkitechniki #urbex #blogodkrywcy #musicfordestruction #śląsk #polska #wycieczka

Комментарии

Информация по комментариям в разработке