MARIAN COLUMN - Otmuchów - gmina z historią

Описание к видео MARIAN COLUMN - Otmuchów - gmina z historią

Gmina Otmuchów położona w południowo – zachodniej części Powiatu Nyskiego jest jedną z największych i najatrakcyjniejszych gmin pod względem dziedzictwa historycznego oraz szeroko pojętej turystyki.

Siedzibą gminy jest miasto Otmuchów położone na Przedgórzu Sudeckim, u stóp Gór Złotych, nad rzeką Nysą Kłodzką. Samo urokliwe położenie miasta czyni z niego jeden z ośrodków i miast docelowych gości i turystów, jak również jest bazą wypadową w pobliskie góry i do graniczącej z Gminą Otmuchów Republiki Czeskiej.

Z powodzeniem na terenie Miasta i Gminy Otmuchów można uprawiać różne formy turystyki aktywnej, spacerując po licznych szlakach pieszych oraz rowerowych. Przez teren miasta i gminy przebiegają szlaki turystyczne na czele ze Szlakiem Kopernikowskim i Szlakiem Czarownic. Walory wypoczynku odkrywa przed turystami i gośćmi Jezioro Otmuchowskie - zbiornik retencyjny uruchomiony w 1933 roku. Zbiornik posiada najdłuższą zaporę ziemną w Polsce o dł. 6,5 km.

Miasto Otmuchów może poszczycić się bogatym dziedzictwem historycznym, które przejawia się w postaci zachowanych licznych, cennych obiektów zabytkowych. Od zarania swych dziejów miasto należało do biskupów wrocławskich. Pierwsza wzmianka dotycząca miasta znajduje się w tzw. „Srebrnej Bulli” papieża Hadriana IV z 23 kwietnia 1155 roku.

Otmuchów był siedzibą kasztelanii, która później przerodziła się w Księstwo Nyskie biskupów wrocławskich, wówczas to miasto stało się pierwszą historyczną stolicą biskupiego księstwa. Do dnia dzisiejszego zachowało się mnóstwo śladów wspominających dawnych władców miasta w postaci licznych kartuszy herbowych.

Na szlaku miejskich zabytków, które są obowiązkowym punktem każdej wycieczki znajduje się gotycko-renesansowy zamek biskupi górujący nad miastem i okolicą, z którego wieży rozpościera się niepowtarzalny widok na ziemię otmuchowską. Tutaj odnajdziemy najdłuższą ciosaną belkę modrzewiową, końskie schody, czy w końcu tajne przejścia, cele głodową i cele z zapadnią. Pamiątką po słynnym podróżniku i geografie Aleksandrze von Humboldtcie są zachowane liczne okazy lipy kanadyjskiej, miłorzębu japońskiego i perukowca. Kolejnym obiektem na szlaku zabytków jest kościół parafialny św. Mikołaja i Franciszka Ksawerego przez to iż posiada jedno z najpiękniejszych wnętrz sakralnych na Śląsku nazywany jest „Perłą śląskiej architektury”.

Kolejnym zabytkiem na szlaku jest renesansowy ratusz posiadający jedną z oryginalniejszych i unikatowych dekoracji sgraffitowych na Śląsku. Tutaj również odnajdziemy unikatowe płaskorzeźbione tarcze zegarów słonecznych z 1575 roku, które stale oprócz mechanizmu zegarowego zainstalowanego w wieży ratuszowej, odmierzają otmuchowski czas.

Niezaprzeczalnym symbolem miasta jest Wieża Bramy Nyskiej zwana „Wróblą”, której oblicze od XIV w. Prezentowane jest w miejskim herbie. Cenną osobliwością wpisującą się w dziedzictwo miasta jest kapliczka słupowa tzw. Pomnik żony kata zlokalizowany nieco na uboczu, świadczący o tragicznej zarazie, która nawiedziła miasto w 1633 roku.

Cennymi zabytkami epoki baroku są Zamek Dolny (siedziba Urzędu Miasta i Gminy) oraz kolumna maryjna.

W obecnym czasie gmina realizuje projekt „Otmuchów - gmina z historią”, mający na celu oznaczenie zabytków w postaci tabliczek z kodem QR tak, aby każdy turysta po zeskanowaniu kodu mógł odbyć wirtualną wycieczkę.

Obecnie takie oznaczenia uzyska 6 zabytkowych obiektów. Docelowo w najbliższym czasie wszystkie miejskie zabytki uzyskają takie tabliczki, które projektowane są specjalnie z myślą o odwiedzających miasto gościach. W wirtualne wycieczki zabiorą turystów lektorzy przytaczający historie obiektów w języku polskim, niemieckim i angielskim. Do już gotowych tłumaczeń szykowane są te dostępne dla gości z Czech, Ukrainy i Kazachstanu.

Комментарии

Информация по комментариям в разработке