La Leche Liga - Tények és tévhitek a szoptatásról

Описание к видео La Leche Liga - Tények és tévhitek a szoptatásról

Információk a szoptatásról, szoptatási tanácsadás: http://www.lll.hu/
Tévhitek a szoptatással kapcsolatban I.
A 10 leggyakoribb tévhit a szoptatással kapcsolatban
1. Nem érdemes a szülőszobán mellre tenni a babát, mert az édesanyának közvetlenül szülés után még úgysincs teje.
Nem igaz!
Az emlőmirigy már a terhesség 16. hetétől készen áll a tejtermelésre, és el is kezdi termelni az előtejet (az ún. kolosztrumot) már a várandósság alatt, ami ilyen módon közvetlenül szülés után az újszülött rendelkezésére áll.
A születése utáni 1-2 órában az egészséges, érett újszülött nyugodt, éber állapotban van, készen az első nagy találkozásra. A korai, gyakori szoptatásnak mind a baba, mind az anya szempontjából számos előnye van:

A szopás méhösszehúzódásokat vált ki, amelyek segítik a méhlepény megszületését, csökkentik a vérzést.
Az újszülött szopóreflexe a születése utáni második óra során 45 percig a legintenzívebb. A szoptatás késleltetése megnehezítheti az újszülött számára a hatékony szopás megtanulását a későbbiekben.
Az újszülött azonnal hasznosíthatja a kolosztrum által nyújtott immunológiai előnyöket.
A kolosztrum serkenti az újszülött bélmozgását, ezáltal elősegíti a hemoglobin lebontási termékeinek kiürülését, és ily módon csökkenti a sárgaság kialakulásának esélyét ill. a sárgaság súlyosságát.
Az emlő korai és gyakori kiürítése csökkenti vagy meg is előzheti a fájdalmas tejbelövellés kialakulását.
A laktáció felgyorsul, a korai és gyakori szopás csökkenti a csecsemő születés utáni súlyvesztését.
A korai bőrkontaktus és szoptatás elősegíti az anya-gyermek kötődés kialakulását.
2. A szülés után jobb, ha a baba az újszülöttosztályon van, mert az édesanya csak így tud pihenni
Nem igaz!
Komplikációmentes, természetes szülés után az édesanya is felfokozott állapotban van, amely lehetővé teszi az újszülöttel való ismerkedést. A tapasztalatok szerint hiába viszik a csecsemőt az újszülöttosztályra, az édesanya az átélt élmények hatása alatt úgysem tud aludni, és mindössze egyetlen gondolat jár a fejében: vajon mikor láthatja újra a babáját.

Az újszülött a kezdeti éber állapot után fokozatosan egyre mélyebb alvásba merül, ami a születése utáni 20. óráig is eltarhat. Ezután ébersége fokozódik, és ismét érdeklődik a szopás iránt. Előfordul, hogy 2-3 óra alatt akár 5-10 alkalommal is mellre kéredzkedik, és hol rövidebben, hol hosszabban szopizik. Ezután 4-5 órára ismét mély álomba merül. Ez a szopási sorozat rendkívül fontos az újszülött számára, és jó alkalmat kínál mind az anyának, mind a babának, hogy új tudományukat begyakorolják. Ha az újszülött egy szobában van elhelyezve az édesanyával, az anyának lehetősége van arra, hogy azonnal válaszoljon a babája jelzéseire, és megszoptassa, amikor jelzi szopás iránti igényét. A baba mély alvási szakaszai alatt pedig az anya is nyugodtan pihenhet.

Az újszülött elkülönítésének számos hátránya van:

Az elkülönítés hatására a baba stresszhormon szintje igen magasra szökik
Az elkülönített újszülött életfunkciói rosszabbak, és többet sír
Az elkülönített baba szervezetében nem az édesanya szervezetéből származó baktériumok telepednek meg, hanem a kórházi flóra
Az elkülönítés akadályozza az igény szerinti, gyakori szoptatást
Ha az újszülött el van különítve az édesanyjától, nagyobb a valószínűsége annak, hogy szükségtelenül hozzátáplálják
Az elkülönítés gátolja a kötődés kialakulását
3. A szülés utáni első napokban nincs (nincs elég) tej
Nem igaz!
Az újszülött gyomortérfogata az első napon mindössze 6 ml, a második napon 12 ml. Egy újszülött egyszerre kb. fél ml folyadékot tud lenyelni, így 8-10 korty (4-5ml) a kolosztrumból éppen elegendő egy etetésre. Ilyen módon az első napon átlagosan termelt 100ml kolosztrum éppen fedezi az újszülött szükségleteit.
A kolosztrum sűrű, szinte gélszerű folyadék, amely igen magas koncentrációban tartalmaz ellenanyagokat, fehérvérsejteket, enzimeket, növekedési faktorokat, antioxidánsokat és egy sor más fontos összetevőt. A kolosztrum bevonja az újszülött bélfalát, megakadályozva ezzel a kórokozók megtelepedését; elősegíti a hasznos bifidusz flóra kialakulását, és hashajtó hatású, ezzel csökkenti a sárgaság kialakulásának esélyét ill. annak mértékét.
A fentiek miatt, nemcsak az rendkívül fontos, hogy az újszülött hozzájusson a kolosztrumhoz, hanem az is, hogy ez legyen az első tápláléka. Amennyiben a szoptatás akadályozott, az újszülött megkaphatja a lefejt kolosztrumot kanálból, pohárból vagy fecskendőből, esetleg gyomorszondán át (pl. koraszülöttek esetében).

A cikk folytatását itt találod:
http://www.lll.hu/gyakran-felmerulo-k...

Комментарии

Информация по комментариям в разработке