A harmadik Hullám

Описание к видео A harmadik Hullám

A harmadik Hullám (The third wave)

Todd Strasser és Ron Jones nyomán írta Tasnádi István (author)
Rendezte (director) • Vidovszky György
Bárka Színház (2012-2014)

Játsszák (cast):
Dégi tanár úr (autokrácia) – Dévai Balázs
Nagy Ágota tanárnő (demokrácia) – Szorcsik Kriszta
Koblényi tanár úr (anarchia) – Kardos Róbert
Szalainé Jutka igazgatónő – Varga Anikó
Márk – Horváth Zoltán
Guszti – Tóth János Gergely
Görbe – Jerger Balázs
Andi – Sipos Viki
Bendzsi – Marofka Mátyás
Karina – Kőszegi Mária
Ádám – Kulcsár Balázs
Liza – Tolnai Klári
Orsi – Herman Flóra
Lóci – Árvai Péter
Ildi – Császár Réka
Haver – Erdős Bence
Szabi – Deli Péter
Továbbá: Csap Lilla, Jakopánecz Kitty,
Kókai Tünde, Papp Kinga Lívia

Díszlet, fényterv (set and lighting design) • Heike Vollmer (DE)
Jelmez (costume) • Szabó Gergely
Zene (music) • Monori András
Mozgás rendező (movement director) • Gyevi-Bíró Eszter
Fény (lighting): Ilyés Róbert Leó
Hang (sound): Csepregi Géza, Voronkó Miklós
Rendezőasszisztens (assit. director)• Gábos Kati
Rendező (director) • Vidovszky György

Háttértörténet:
Az előadás alapjául egy megtörtént esemény szolgál. 1967-ben, Kaliforniában egy átlagos történelemtanár, Ron Jones azt a kérdést kapta diákjaitól, hogyan lehetséges, hogy az átlagos németek a második világháborút követően azt állították: nem tudtak a tömegmészárlásokról?

Jones elhatározta hogy kézzelfogható és „interaktív” példákkal mutatja be egy játék formájában a diákoknak, hogy milyen erős is tud lenni a közösség összetartó ereje. A kéthetesre tervezett a kísérletben egy erős egyszemélyi vezetésen alapuló közösséget hozott létre az osztályában, a mozgalomnak a Harmadik Hullám nevet adta, karszalagokat és jelmondatokat is kaptak a diákok.

Legnagyobb megdöbbenésére a diákok néhány nap alatt feladták önmagukat, szabadságukat, egymást kezdték megfigyelni, terrorizálták a “fegyelmezetleneket”, és jelentéseket írtak azokról, akik nem vették elég komolyan a mozgalmat. Már Jones mint vezető is kezdte elveszíteni a valóságérzetét, ezért véget kellett vetni az egésznek. Egy gyűlésen közölte a diákokkal, hogy egy átverés áldozatai lettek. Valamint, hogy ostobán “feladták a szabadságukat, a fegyelemért és a felsőbbrendűségért.” Majd náci felvonulásokról, koncentrációs táborokról és háborús bűnösök pereiről mutatott nekik sokkoló képeket. A végén a következő felirat jelent meg: “Mindenkinek vállalnia kell a felelősséget. Senki nem állíthatja, hogy nem vett részt benne.”

Az előadásokról:
Az előadásban arra tettünk kísérletet, hogy a színház élő erejével érzékletessé tegyük ezt a folyamatot – 2012 Magyarországán. Azt tapasztaljuk, hogy különböző társadalmi, gazdasági és politikai okok, érdekek miatt a szélsőséges, uniformizált, ideológikus gondolokodás újra megerősödőben van. Ennek a tömeglélektani okait ismerjük. Nem tisztünk politikai, történelmi kérdésekben állást foglalni, de fontosnak tartjuk, hogy veszélyes folyamatokra felhívjuk a figyelmet. És különösen az egyik legveszélyeztetettebb korosztály, a fiatalok számára.

Az előadás bemutatója 2012. november 10-én volt.
A felvételt Lukács Mihály és csapata 2014 áprilisában készítette a Bárka Színház kényszerű bezárással végződő ellehetetlenítése előtt.

Díjak:
Köznevelési különdíj - megosztva a legjobb ifjúsági előadásért (VII. ASSITEJ Gyermek- és Ifjúsági Színházi Biennálé, Kaposvár 2014)

Jelölés - Legjobb gyermek- és ifjúsági előadás (Színikritikusok Díja 2013)

Комментарии

Информация по комментариям в разработке