Filozofija i... Edmund Huserl

Описание к видео Filozofija i... Edmund Huserl

Dvadeseti vek i dva Svetska rata pokrenula su brojna pitanja vezana za čovekovo postojanje, njegovu suštinu, opstanak i smisao. Posledice ratova donele su i nova poimanja u umetnosti, društvenim naukama i filozofiji.
Na evropskoj i svetskoj sceni, u filozofiji, psihologiji i sociologiji, pojavljuju se najznačajnija imena 20 veka.
Nova emisija ovog serijala posvećena je filozofu Edmundu Huserlu, osnivaču fenomenološke metode, misliocu koji će uticati na brojne filozofe, među njima i njegovog čuvenog učenika Martina Hajdegera.
Huserlovo poznato delo "Kriza evropskih nauka" štampana je u Beogradu pred početak Drugog svetskog rata. U to vreme Beograd će biti i središte filozofske misli u Evropu pošto su mnogi, poput Huserla, zbog pojave nacizma morali da traže spas izvan Nemačke. Njegovo delo i danas ukazuje na probleme sa kojima se čovek susreo još početkom dvadesetog veka. Iako nije uspeo da doživi da filozofija postane univerzalna nauka kao sveznanje, njegova misao prisutna je i danas.
O vremenu u kome je živeo i radio Edmund Huserl, o njegovom filozofskom doprinosu i životu kao i uticaju koje je imao na potonje mislioce, govori prof. dr Dragan Prole.

Urednik i autor: Jasmina Vujnović Milošević

Label and copyright: Radio televizija Srbije

Zabranjeno svako kopiranje video i/ili audio snimaka i postavljanje na druge kanale!

Комментарии

Информация по комментариям в разработке