Pravo na sutra: Raseljeni u Negotinu

Описание к видео Pravo na sutra: Raseljeni u Negotinu

Mnogi Srbi prognani sa Kosova i Metohije 1999. godine nisu ni slutili da će utočište pronaći u kolektivnim centrima u Negotinu.

Porodica Arsić iz Gnjilana u jednoj sobi živela je četrnaest godina. U skučenom prostoru tako su podizali i školovali decu i ujedno brinuli o starijim i bolesnim članovima porodice, mnogi iz Prizrena, Peći, Gnjilana, Prištine i drugih mesta.

Posle kolektivnog centra za raseljene porodice, koje su ostale u Negotinu, ali i za izbeglice iz Hrvatske i socijalno ugrožena lica izgrađena je zgrada, kaže Verica Crnogorac iz Povereništva za izbeglice i raseljena lica u tom gradu. Dodaje da još nekoliko porodica nije zbrinuto i da plaćaju kiriju. Njihov mukotrpan život i dalje traje jer nemaju dovoljno sredstava za život. Imaju minimalne penzije i nadoknadu od osam hiljada i petsto dinara. Kažu, da od toga ne mogu da plate ni lekove a za život se snalaze i trpe. Nisu prodali imovinu koja im je ostala na Kosovu i Metohiji, žele da se vrate, ali im je sve što su imali uništeno. Podršku za povratak i sigurnost, kažu, nemaju.

U Negotinu i okolnim selima poput Čubre, Karbulova, Brestovca, Vidrovca, Sikole, od davnina žive Srbi poreklom sa Kosova i Metohije. Starešina hrama Svete Trojice u Negotinu, protonamesnik Marjan Kerčulj kaže da su sa Kosovom i Metohijom neraskidive veze, kako nekada tako i danas, i da će tako uvek i biti i pored teškoća koje traju u tom delu zemlje.

Autor emisije Svetlana Vukmirović

Snimatelj Goran Koprivica

Tonski snimatelj Miroslav Radišić

Rasveta i vozač Dalibor Milutinović

Montaža Nikola Manić

Realizacija Vesna Novaković

Copyright:

Zabranjeno svako kopiranje video i/ili audio snimaka i postavljanje na druge kanale!

Комментарии

Информация по комментариям в разработке