Gmina Baranowo - reportaż 2018

Описание к видео Gmina Baranowo - reportaż 2018

Baranowo
W północno – wschodniej części województwa mazowieckiego, na terenie historycznej Puszczy Kurpiowskiej zwanej też Zagajnicą, leży Baranowo. Sześćdziesiąt procent gminy obejmuje program Natura 2000, co oznacza, że znajdziemy tu nieskażone powietrze, piękne lasy, pola i łąki. To naprawdę bardzo zielona gmina, która ma charakter rolniczy, ale stawia też na turystykę.
Mieszkańcy zajmują się głównie produkcją wysokiej jakości mleka. Coraz więcej osób zaczyna myśleć jednak o rozwoju turystyki, bo gmina tworzy ku temu znakomite warunki. Oprócz turystyki pieszej i rowerowej, warto tu wypożyczyć kajak i spłynąć rzeką Omulew, która przepięknie wije się pośród łąk pełnych ptactwa wodnego. Miłośnicy odpoczynku na łonie natury, zarówno tego czynnego, jak i tego bardziej leniwego, na pewno znajdą tu wytchnienie od codziennych obowiązków.
W Baranowie, w dużej części dzięki pozyskanym środkom unijnym, z roku na rok żyje się coraz lepiej i nowocześniej. Gmina jest w stu procentach zwodociągowana, doprowadzony jest tu gaz, sprawnie funkcjonuje kanalizacja. Władze dbają o środowisko naturalne, stawiają na odnawialne źródła energii, inwestują w edukację. Wszystko po to, żeby stworzyć dobre warunki do życia i rozwoju. To gmina, w której myśli się o ludziach młodych. Dlatego w najbliższych planach jest rozbudowa przedszkola i nowoczesny plac zabaw.
To także miejsce przyjazne inwestorom, który mogliby zapewnić nowe miejsca pracy i ożywić gospodarczo te tereny.
Jacy są mieszkańcy Baranowa? Na pewno bardzo aktywni sportowo. A trenować jest gdzie, bo w gminie znajduje się i hala sportowa i nowoczesne boisko, gdzie zapamiętale ćwiczą przyszli piłkarze.
Zapałem do działania wykazują się kobiety, które utworzyły koła gospodyń wiejskich i występują z inicjatywami lokalnymi. Wspólnie spotykają się po to, żeby razem coś ugotować, wymienić się przepisami, porozmawiać, artystycznie rozwinąć. Startują w licznych konkursach kulinarnych, takich jak na przykład Laur Marszałka Województwa Mazowieckiego. Angażują się w łączenie pokoleń, jak panie ze stowarzyszenia „Rychtowne babki”, które w odpowiedzi na konkurs inicjatyw lokalnych w gminie zaczęły działać na rzecz swojej małej ojczyzny.
Starsi mogą spędzić czas w klubie seniora „Pogodny zmierzch”, gdzie wspólnie śpiewają, zajmują się decoupagem i stawiają na aktywność fizyczną.
W Baranowie nie może zabraknąć oczywiście dzielnych druhów z ochotniczej straży pożarnej, którzy zawsze służą pomocą tam, gdzie są potrzebni.
Będąc w Baranowie nie zapominajmy, że to bogaty w tradycję region kurpiowski. A Kurpie, jak powszechnie wiadomo, to ludzie dumni ze swojego pochodzenia i silnie podtrzymujący swoją regionalną odrębność. Tak jest i tutaj. Dużą rolę w promowaniu kultury kurpiowskiej odgrywa zespół ludowy „Pod Borem” z Zawad. Może on się pochwalić niebagatelną, bo już osiemdziesięciopięcioletnią tradycją. W dodatku umiejętnie łączy pokolenia i sprawia, że młodzi ludzie z dumą chwalą się swoim regionem.
W Baranowie tradycja łączy się z nowoczesnością, dlatego nie mogło tu zabraknąć Lokalnego Centrum Kompetencji, w którym mieszkańcy mogą nieodpłatnie skorzystać z internetu.
Jeśli chcecie poczuć prawdziwą siłę kurpiowskiej tradycji, wpadnijcie do Baranowa!

Комментарии

Информация по комментариям в разработке