2.Ochrona zasobów naturalnych. Część 2 'Nawozy naturalne w ogrodzie'

Описание к видео 2.Ochrona zasobów naturalnych. Część 2 'Nawozy naturalne w ogrodzie'

W filmie w sposób praktyczny pokazuję jak we własnym domu i ogrodzie możecie zadbać o środowisko. W opisie poniżej możecie poszerzyć swoją wiedzę i zawsze wrócić do treści edukacyjnych.

Ochrona zasobów naturalnych Odcinek 2

Zasobem dla nas również nader ważnym jest woda jako składnik naszego ciała, siedlisko reakcji biochemicznych, surowiec w rolnictwie, przemyśle i energetyce, czy w końcu globalny regulator temperatury na planecie. Współczesne intensywne rolnictwo jest największym odbiorcą wody. Produkcja mięsa zużywa ogromne ilości wody na wytworzenie pasz, obsługę hodowli zwierząt, ubój i przetwórstwo. Im zwierzę potrzebuje więcej czasu na dorośnięcie do gabarytów ubojowych tym więcej wody na 1kg mięsa trzeba zużyć. Woda jest też surowcem w wielu gałęziach przemysłu drzewnym, papierniczym, chemicznym, petrochemicznym i transporcie.

Kolejnym zasobem jest sama powierzchnia ziemi w postaci czynnych biologicznie, zasobnych w składniki odżywcze dla roślin gleb. Rolnictwo, poprzez wylesianie gruntów na potrzeby produkcji żywności dla ludzi i zwierząt hodowlanych w największym stopniu przyczyniło się do zmiany powierzchni planety ziemi. Powstanie ogromnych obszarów pozbawionych stałej roślinności leśnej czy stepowej spowodowało pojawienie się procesów erozji wietrznej, wodnej i chemicznej na nieznaną do tej pory człowiekowi skali. Stąd obecnie UE nakłada w dopłatach dla rolników obowiązek utrzymywania pewnego areału gruntu w zazielenieniach. Takie zasoby środowiskowe jak lasy same w sobie są cenne z uwagi na bioróżnorodność, ale chronią też inne zasoby jak wody i gleby.

Nie zapominajmy też o różnego rodzaju kopalinach pochodzenia mineralnego i biologicznego. Złoża surowców mineralnych deponowały się w skałach osadowych powstających na morskim dnie wytrącone z wody. To właśnie z nich wydobywamy surowce w postaci różnego rodzaju soli mineralnych jak sól kamienna, fosforyty czy rudy metali. Surowce pochodzenia biologicznego również powstały w skałach osadowych na morskim dnie (ropa naftowa i gaz ziemny) ale i na lądach (węgiel kamienny i brunatny, torf) w środowisku bardzo zasobnym w wodę. Jedynie złoża siarki formują się na naszych oczach w miejscach gdzie są aktywne wulkany a sama siarka kondensuje się z wyziewów gazowych. W miarę szybko powstają też złoża guano ptaków morskich czy nietoperzy ale one jeszcze szybciej ulegają wyeksploatowaniu na potrzeby produkcji nawozów. Złoża torfu wysokiego powstały wiele tysięcy lat temu. Jak sami widzicie w bardzo szybkim czasie zużywamy jako cywilizacja zasoby surowców powstających setki milionów czy miliony lat temu.

Zasobem warunkującym powstawanie różnorodnych siedlisk dla życia jest ukształtowanie samej powierzchni planety. Rzeźba terenu ma wpływ na klimat, mikroklimat, powstawanie gleb, cieków wodnych, procesy wietrzenia i akumulacji. W wielu miastach problem smogu wynika z układu urbanistycznego blokującego swobodny przepływ mas powietrza. Duże obiekty kubaturowe jak wielopiętrowe bloki mieszkalne budowane kilkadziesiąt lat temu niczym Himalaje blokują wiatry i powodują dłuższe zaleganie miejskiego powietrza.

🚩 PRZESŁANIE PROJEKTU POMORSKA EKOAKADEMIA 2022 – BUDOWANIE WZORCA KULTURY EKOLOGICZNEJ WŚRÓD MIESZKAŃCÓW I TURYSTÓW PRZEBYWAJĄCYCH NA TERENIE WOJEWÓDZTWA POMORSKIEGO POPRZEZ KSZTAŁTOWANIE PROŚRODOWISKOWYCH POSTAW KONSUMENTÓW W GOSPODARSTWIE DOMOWYM I OGRODZIE.

Więcej tutaj:
https://obniegoszcz.edu.pl/2022/09/05...

Комментарии

Информация по комментариям в разработке