Coraz więcej polskich firm dostrzega korzyści płynące z inwestycji zagranicznych w zakresie zwiększenia skali biznesu, marż czy poprawy produktywności. Co roku około 30 z nich realizuje takie transakcje, przejmując zagraniczne spółki bądź tworząc od podstaw własne zakłady produkcyjne czy oddziały.
Na koniec 2019 r. suma inwestycji polskich firm za granicą wyniosła aż 96,5 mld zł. Najwięcej inwestowały podmioty z branży finansowej i ubezpieczeniowej (20,7 mld złotych) oraz zajmujące się działalnością profesjonalną, naukową i techniczną (19,9 mld złotych). Na kolejnych miejscach znalazły się przetwórstwo przemysłowe oraz handel hurtowy i detaliczny. Najczęściej polscy przedsiębiorcy wybierają bliskie geograficznie i kulturowo rynki – ponad 90% decyduje się na ekspansję w Europie. Warto jednak patrzeć szerzej i przeanalizować możliwości, które oferują rynki mniej oczywiste, ale z dużym potencjałem, gdyż mogą one lepiej odpowiadać na potrzeby inwestora. Które nieoczywiste kierunki ekspansji mogą być atrakcyjne dla polskich inwestycji zagranicznych? Wskazówki w tym zakresie znajdują się w raporcie „W poszukiwaniu okazji inwestycyjnych” przygotowanym przez PwC Polska we współpracy z PFR TFI. Jedną z części opracowania jest ranking najbardziej obiecujących kierunków ekspansji dla polskich firm z uwzględnieniem specyfiki pięciu sektorów gospodarki: handlu, usług ICT, budownictwa, przetwórstwa dóbr konsumpcyjnych i produkcyjnych.
Wybór kierunków zależy od wielu czynników, m.in. od celów, które ma realizować inwestycja oraz branży, w której działa firma. Jeżeli motywacją do zagranicznej ekspansji jest zwiększenie sprzedaży, warto rozważyć np. ekspansję w Azji Południowo-Wschodniej, Korei Południowej czy Australii, a z krajów nam bliższych w Turcji czy Rumunii. Z kolei, jeśli głównym celem jest ograniczenie kosztów, atrakcyjne możliwości w tym zakresie mogą zaproponować np. Maroko, Ukraina, Bułgaria czy Rumunia.
Jakie korzyści przynoszą inwestycje zagraniczne?
Bezpośrednie inwestycje zagraniczne przynoszą wiele korzyści zarówno firmie, jak i całej gospodarce. Mogą to być m.in. zwiększenie zasobów kapitałowych, wielkości produkcji i dochodu, wzrost produktywności, poprawa efektywności poprzez dostęp do know-how i nowych technologii, a także stymulowanie innowacji i wzrost konkurencyjności. Ich efektem jest także większa integracja z globalną gospodarką.
Jak ograniczyć ryzyko ekspansji zagranicznej?
Ekspansja zagraniczna to z jednej strony ogromne szanse, ale z drugiej podwyższone ryzyko. Sama decyzja dotycząca inwestycji powinna być efektem przemyśleń strategicznych, kiedy firma posiada już ugruntowaną pozycję krajową oraz eksportową. Wymaga również analiz i przygotowania szczegółowego planu. Aby ograniczyć ryzyko i zwiększyć możliwości inwestycyjne, warto rozważyć udział partnera finansowego w zagranicznej transakcji. Może to być Fundusz Ekspansji Zagranicznej zarządzany przez PFR TFI. Dzieli on ryzyko z polską firmą, współinwestując w zagraniczne spółki zależne jako inwestor mniejszościowy. Fundusz oferuje wieloletnie, stabilne finansowanie kapitałowe i dłużne.
Информация по комментариям в разработке