Христо Иванов в "120 минути"

Описание к видео Христо Иванов в "120 минути"

Христо Иванов в "120 минути":

Ако има шанс да бъде формирано анти-Пеевски правителство, то ние сме длъжни пред нашите избиратели да го направим, защото заради това се явихме на тези избори.

Краят на предишното управление не дойде с кафето. Дойде с реформите. Прословутата реплика за кафето беше типична реакция в стил Пеевски на мое изказване, че алтернативите са или реформите в съдебната власт, регулаторите и службите, предложени в меморандума, да се случат, или да отидем на избори, в които централната тема ще бъде ролята на ДПС във властта.

Краят е, че независимо от грешките, ние не пожертвахме реформите и не сме се отказали от тях. Аз може да съм разговарял с Пеевски, с ДПС и с всеки друг за тези реформи. Аз съм разговарял за онези изменения в Конституцията, които сега Пеевски и Сарафов искат да махнат, защото им пречат. Следователно те са правилни, иначе щяха да са вече забравени. Пеевски и Сарафов са си поставили за цел да бъде съборена съдебната реформа, да имаме безконтролен главен прокурор за 7 години и да могат да инсталират нов председател на Върховния административен съд.

Допуснахме много грешки и аз си подадох оставката. Но не съжалявам, че съм си вършил работата като политик, поставил съм приоритетите, за които съм се явил на избори и съм работил за тях. За тази цел излъчихме предишното правителство и то беше безалтернативно.

Интересът на българските граждани е да си върнем републиката и да не позволим Пеевски да я излапа. Много е необходимо в този парламент да се направи проверка дали може да се състави мнозинство от партии, които са готови да работят последователно за премахване на модела “Пеевски”.

Той не е просто един човек, а носител на технология, на един модел на осъществяване на власт. За да се премахме този модел, трябва да се приложат онези реформи, които предложихме с меморандума от февруари. Именно затова меморандума доведе до счупването на ротацията, защото реформите бяха непоносими за Пеевски. Той принуди Борисов да прекрати управлението и да отидем на избори.

Въпросът е имат ли шанс тези реформи сега, при възникналия разлом в ДПС? Колкото до ГЕРБ, ако те са готови да се освободят от влиянието на Пеевски, това ще проличи по готовността им да се върнем към разговора за тези реформи. Това е тестът, няма друг.

В момента гражданите не са изправени пред морален избор между по-голямото или по-малкото зло, между Пеевски и Доган, защото този избор е измислен. Големият въпрос е да върнем часовника назад, да върнем процеса на завладяване и корумпиране на властта и да опитаме да обърнем тенденцията.

Разговорът за механизъм на взимане на решенията и обща комуникационна политика в коалицията ПП-ДБ се води отдавна. Не особено успешно. Радвам се, че с колегите от Демократи за силна България гледаме в една и съща посока за това да консолидираме Демократична България. За това да сложим на масата визията за една нова десница в България, защото страната има нужда от обновена доктрина на център-дясното пространство. Разбира се, в този процес ще продължим да партнираме с колегите от ПП.

Но трябва да кажем няколко важни неща. Трябва да се откажем от идеята, че разликите между ПП и ДБ са проблем, напротив, те са валенция към различни избиратели. И трябва малко по-равноправно да се структурират отношенията в коалицията.

Комментарии

Информация по комментариям в разработке