ČESKÉ MODÁLNÍ VÝRAZY: Kdy se co používá? (B1-C1)

Описание к видео ČESKÉ MODÁLNÍ VÝRAZY: Kdy se co používá? (B1-C1)

V předchozím videu jsme si řekli, kterými modálními výrazy můžeme vyjádřit, že něco je pravda, věříme, že to je pravda, myslíme si, že by to mohla být pravda, slyšeli jsme, že je to pravda, nebo pochybujeme, že je to pravda... (   • ČESKÉ MODÁLNÍ VÝRAZY: Jak vyjádřit, j...  )

Dnes si řekneme, které z těchto výrazů se nejvíce používají v mluveném jazyce, v beletrii, v publicistice a v oborové literatuře. (Jde o rozdělení žánrů/textů podle www.korpus.cz.)

V mluvené češtině (neformální) jsou nejčastější tato slova: fakt/fak/fakticky, samozřejmě/samo, určitě, jasně/jasan/jasňačka, stoprocentně/stopro, tutově/natuty, třeba/třebas, asi, možná, prý/prej.

V beletrii (umělecké literatuře) autoři rádi používají tato slova: opravdu, vážně, doopravdy, jistě, zjevně, očividně, bezpochyby, evidentně, dozajista, najisto, snad, nejspíš/e, sotva, stěží.

V publicistice (žurnalistice) mají novináři oblíbená tato slova: opravdu, doopravdy, rozhodně, zaručeně, údajně, zřejmě, těžko.

V oborové literatuře (odborná, naučná, administrativa apod. = nejvíce formální) se zase často vyskytují tato slova: skutečně, pochopitelně, jednoznačně, přirozeně, nepochybně, zajisté, nesporně, pravděpodobně, patrně, spíš/e, pravděpodobněji.

Jestli se vám moje práce líbí, přidejte se mezi mé patrony na   / ilearnczech   a získejte ještě více!

Nebo se staňte členy mého kanálu a získejte prima bonusy:
   / @ilearnczech  

Také se můžete připojit k mé skupině na Telegramu: https://t.me/ilearnczech

#speakczech #mluvitcesky #говоритьпочешски

Комментарии

Информация по комментариям в разработке