5 největších jaderných katastrof světa

Описание к видео 5 největších jaderných katastrof světa

5 největších jaderných katastrof světa
Před 35 lety, 26. dubna 1986, došlo z důvodu přetlakování, během kterého se odtrhlo horní betonové víko reaktoru o váze 1 000 tun, ke dvěma explozím a do ovzduší v okolí Černobylu, města na severu Ukrajiny, začalo unikat radioaktivní záření. Pojďme si ku příležitosti výročí této tragické události, která otřásla celým světem, připomenout největší jaderné katastrofy všech dob a objasnit si, proč k nim vůbec došlo.
V reaktorech jaderných elektráren se pomocí neutronů štěpí jádra obohaceného uranu na dvě a více částí , které se mezi sebou vzájemně odpuzují, a proto se ihned po odštěpení začnou vzdalovat. Jejich pohybová energie se pak zabržděním v prostředí mění na tepelnou. Uran jako aktinoid je látka chemicky toxická a řadí se mezí karcinogeny. Už tedy samotná práce s ním představuje určité riziko. Nicméně, pokud jsou dodržena veškerá bezpečnostní opatření, je pravděpodobnost jaderné katastrofy minimální.
Mezinárodní agentura pro rozvoj atomové energie eviduje něco přes 800 nehod. Většinu z nich zavinilo lidské pochybení nebo technická závada. Závažnost havárie se posuzuje na základě jejího vlivu na lidi a životní prostředí, nebo podle toho, který bezpečnostní systém byl porušen, a označuje se číslicí 0 až7. Nejhoršího, sedmého stupně, bylo naštěstí dosaženo pouze ve dvou případech, při nehodě v Černobylské jaderné elektrárně na Ukrajině a při zaplavení japonské továrny Fukušima 1 vlnou tsunami.
V Černobylu sehrál velkou roli chybný lidský úsudek
Nevhodná konstrukce elektrárny, nezkušený personál i sled několika po sobě následujících osudově špatných rozhodnutí, to vše mělo svůj podíl na vzniku ohromné exploze při pokusu v noci 26. dubna 1986.

Vlna tsunami způsobila nukleární neštěstí v japonské Fukušimě
Na 11. března 2011 asi nikdy nezapomenou obyvatelé hlavního města prefektury Fukušima v regionu Tóhoku v Japonsku. Po zemětřesení o síle 8,9 stupňů Richterovy škály zde přílivová vlna tsunami vyřadila chladící systémy elektrárny, což vedlo k roztavení jader z tří reaktorů a následnému úniku radioaktivních částic do moře a půdy. Na následky největšího nukleárního neštěstí zahynulo přes 19 tisíc osob, 160 tisíc muselo být evakuováno. Three Mile Island: Jaderná havárie, která změnila Ameriku
Jaderná elektrárna Three Mile Island ležící na stejnojmenném ostrově v řece Susquehanna u města Harrisburg byla v provozu jen několik měsíců, když 28. března 1979 kolem čtvrté hodiny ránní došlo k poruše ventilu a výpadku čerpadel pohánějících vodu v chladícím okruhu v nejaderné části elektrárny. V tuto kritickou chvíli se sice automaticky zastavila turbína a došlo k přerušení výroby elektřiny, nicméně voda v reaktoru se stále ohřívala. Stačilo tedy už jen několik chyb osbsluhy elektrárny, vzpomeňme si na Černobyl, a technických nedostatků, a katastrofa byla na světě.
Kyštym, havárie, které měla zůstat světu utajena
Událost z roku 1957, jenž se odehrála na jižním Urale, sahá, co se do rozsahu škod týče, na paty Černobylu a Fukušimě. Mezinárodní agentura pro atomovou energii ji označila 6. stupněm závažnosti ze 7 možných. Paranoidní Sovětský svaz ji však před světem, a dokonce i některými svými lidmi, zamlčel. Kamufláž byla tak dobře promyšlená, že se na třetí největší nukleární katastrofu přišlo až za několik desítek let.
Jadernou pohromu zažilo i Československo
Den 22. února 1977 se stal osudným pro elektrárnu v Jaslovských Bohunicích, kde pracovníci montáže nedbale vyčistili palivový článek od silikagelu používaného pro odstranění vlhkosti při přepravě.

Комментарии

Информация по комментариям в разработке