Tajemnice Pomorza - tajemnice pałacu w Klecewie

Описание к видео Tajemnice Pomorza - tajemnice pałacu w Klecewie

Notatka historyczna:

Wieś nad jeziorem Kucki w 1289 roku biskup Henryk nadał Prusowi o imieniu Klec. Od jego imienia dobra te nazwano Klec, a potem Klecewo. Miejscowość wielokrotnie zmieniała właścicieli, aż w XVII wieku przeszła w ręce niemieckie. Pierwszy pałac w Klecewie powstał w XVIII wieku, ale zburzono go w 1870 roku i wzniesiono na jego miejscu nowy, renesansowy gmach w manierze francuskiej. Pałac przebudowano w XIX wieku, a w latach 1935 i 1970 remontowano. Wokół pałacu zachowały się zabudowania dworskie – m.in. kuźnia, wozownia i stajnia.

Ostatni przedwojenni właściciele Klecewa to baronowie von Rosenberg wywodzący się z połączenia dwóch rodów: von Rosenberg i Gruszczyńskich herbu Poraj. Ostatnim właścicielem Klecewa był Franz Adalbert Arnold von Rosenberg, który mieszkał tu wraz z małżonką Orianą z domu hrabiną Bismarck-Bohlen.

Po 1945 roku w Klecewie założono PGR. Po jego likwidacji w pałacowych budynkach ulokowano ośrodek wczasowy i kolonijny. Ostatecznie budynek trafił w ręce prywatne.

Na północ od pałacu, na granicy pałacowego parku znajduje się dawny cmentarz ewangelicki, a na nim zbudowany z piaskowca grobowiec rodzinny Rosenbergów. Obecnie grobowiec jest zdewastowany. Grobowiec opisany jest jako miejsce spoczynku rodziny Arnolda von Rosenberga, jednak on sam w nim nie spoczął, gdyż zmarł w latach 70. Ubiegłego wieku w Niemczech.

Warto dodać, że wcześniej Rosenbergowie chowani byli w starszym grobowcu (z połowy XIX wieku) położonym na tym samym cmentarzu. Do dziś zachowały się jedynie niewielkie pozostałości tego grobowca – schody, fragmenty ścian. Według ustnych przekazów w pierwszych latach po wojnie stacjonujący w PGR junacy dla zabawy wywlekli z grobowca ludzkie szczątki i potopili je w jeziorze.

Często powielana plotka głosi, że z rodu von Rosenbergów wywodził się m.in. Alfred Rosenberg, jeden z najbardziej wpływowych nazistów, twórca teorii rasistowskich narodowego socjalizmu oraz minister III Rzeszy do spraw okupowanych terytoriów wschodnich, stracony po wojnie w Norymberdze. Alfred nie był spokrewniony z rodem z Klecewa. Jednak – i to jest ciekawe – doszukaliśmy się informacji, że Arnold von Rosenberg, ostatni właściciel Klecewa, który od 1935 roku był w związku małżeńskim z Orianą von Bismarck-Bohlen, przez jakiś czas był też związany z Aleksandrą Wróbel Rosenberg – bratanicą nazisty i miał z nią córkę.

Po drugiej stronie jeziora, naprzeciwko pałacu, stoi na postumencie figura uzbrojonej kobiety. Zbroja, tarcza z głową Meduzy i rzymska toga wskazują, że jest to Minerwa – rzymska bogini utożsamiana z grecką Ateną. Z figurą okoliczni mieszkańcy wiążą legendę Alfredy – córki właściciela majątku, która spotykała się potajemnie z parobkiem. Kiedy ojciec nie zgodził się na ślub z ukochanym popełniła samobójstwo rzucając się w toń jeziora. Legendy tej nie potwierdzają jednak księgi genealogiczne, wedle których w rodzinie Rosenbergów nie było tragicznie zmarłej dziewczynki ani kobiety o imieniu Alfreda.

Комментарии

Информация по комментариям в разработке