Czy konflikt rodziców wyklucza automatycznie stosowanie pieczy współdzielonej?
Ten temat nurtował mnie od dawna! Nie zgadzałam się z twierdzeniami, że zawsze konflikt wyklucza stosowanie pieczy współdzielonej. Uważałam, że takie podejście do tematu tylko napędza te konflikty! Ci rodzice, którzy nie chcieli wykonywać pieczy współdzielonej, podsycali konflikt i udowadniali przed sądem, na wszelkie sposoby, że ten konflikt istnieje.
Tak mnie ten temat nurtował, że postanowiłam przeprowadzić badania naukowe. Wynika z nich, że dla sprawowania pieczy współdzielonej nie jest niezbędne stuprocentowe porozumienie między rodzicami. Potrzebna jest jednak gotowość do współpracy (przynajmniej przez tego rodzica, który o taką pieczę wnosi) i skupienie się przez oboje rodziców na znajdowaniu najlepszych rozwiązań w zakresie funkcjonowania dziecka. Z badań wynika również, że ważne jest ustalenie czyja postawa uniemożliwia współdziałanie, w porozumieniu. Istotne jest również to, czy mimo „konfliktu” dziecko jest w stanie funkcjonować, bez uszczerbku dla jego potrzeb życiowych m.in takich jak zdrowie, edukacja czy wypoczynek.
Bardzo ważne jest, aby rodzice dążyli do polepszania swoich kompetencji rodzicielskich, pracowali nad sobą, rozwijali się jako rodzice i ludzie. Taka postawa jest gwarantem lepszych relacji między rodzicami, a tym samym osiągania przez dziecko spokoju psychicznego.
Każde dziecko chce, aby jego rodzice po rozstaniu normalnie się ze sobą komunikowali i nie wciągali dziecko w swoje, nieprzerobione żale. Dziecko nie jest przyjacielem, powiernikiem, terapeutą czy drużyną rodzica, przeciwko drugiemu rodzicowi.
Z badań jasno wynika, że brak dążenia do porozumienia z drugim rodzicem może zostać potraktowane jako nieprawidłowe wykonywanie władzy rodzicielskiej.
Podsumowując:
Piecza współdzielona nie jest automatycznie wykluczona w przypadku konfliktu między rodzicami. Kluczowym czynnikiem jest gotowość rodziców do współpracy w kwestiach dotyczących dziecka, mimo różnic. Sąd, decydując o pieczy współdzielonej, analizuje, czy taka forma opieki będzie najlepsza dla dobra dziecka.
Nawet w trudnych relacjach możliwe jest stworzenie planu rodzicielskiego, który pozwoli na zrównoważony kontakt i wspólne podejmowanie decyzji.
Ważna jest gotowość do kompromisu i priorytetowe traktowanie potrzeb dziecka.
Badania naukowe wraz z praktycznym omówieniem zawarte są w monografii wydanej przez wydawnictwo Difin: Piecza współdzielona (naprzemienna) w Polsce. Studium prawno-socjologiczne. (link w komentarzu)
dr Honorata Janik-Skowrońska
adwokat, mediator, trener Szkoły dla rodziców, www.janik-kancelaria.pl.
Autor książki Sztuka rozstania – kiedy prawo idzie w parze z psychologią oraz naukowej monografii Piecza współdzielona (naprzemienna) w Polce. Studium prawno-socjologiczne.
……………………………
Serdecznie zapraszamy do kontaktu w sprawie konsultacji indywidualnych. Zapisy pod numerem tel: 730 908 302. Konsultacje prowadzimy osobiście w Gdyni, on line lub telefonicznie.
#rozwód #dziecko #rozstanie #kontakty #alimenty #pieczawspółdzielona#pieczanaprzemienna#rodzice #konflikty
Информация по комментариям в разработке