Sposoby ukazania przeszłości w filmie – konferencja naukowa [Cz. 2]

Описание к видео Sposoby ukazania przeszłości w filmie – konferencja naukowa [Cz. 2]

W części drugiej konferencji pt. „Zwizualizować przeszłość. Od celuloidu do rozszerzonej rzeczywistości” tematem wystąpień będzie naukowa analiza filmów fabularnych i dokumentalnych w zakresie sposobów interpretacji przez twórców wydarzeń historycznych i fotografii. Playlista konferencji: https://bit.ly/3tN6bQ5
Z tematyką audiowizualną na corocznych konferencjach organizowanych przez Archiwum IPN w 2023 r. spotykamy się już po raz piętnasty. Pretekstem do rozmów i spotkań jest Światowy Dzień Dziedzictwa Audiowizualnego przypadający 27 października. Wzorem ubiegłych lat sesja naukowa objęta jest patronatem Polskiego Komitetu ds. UNESCO.

Usłyszymy o sposobach przedstawiania przeszłości w historycznym filmie fabularnym w okresie PRL. Poznamy również metody badawcze przydatne do analizy audiowizualnych reprezentacji przeszłości jako relatywnie nowych i równorzędnych wobec pisanej historii form refleksji o przeszłości oraz źródeł historycznych, wymagających od historyka nowych umiejętności w zakresie krytyki i hermeneutyki przekazów medialnych.

Na podstawie dwóch filmów „Album Fleischera” w reż. Janusza Majewskiego i „Powszedni dzień gestapowca Schmidta” w reż. Jerzego Ziarnika powstałych na bazie niemieckich fotografii z okresu II Wojny Światowej. Referent scharakteryzuje i przybliży termin badawczy „Kultura pamięci” zaproponowany przez prof. Astrid Erll w książce pt. „Nie zapominajmy o pamięci”.

Prowadzenie: Radosław Morawski kierownik Sekcji Opracowywania Dokumentacji Audiowizualnej Wydziału Zasobów Cyfrowych Archiwum IPN.
00:00:00 PROGRAM
00:00:13 otwarcie II sesji konferencji. Radosław Morawski (Archiwum IPN).
00:00:35 Sposoby przedstawiania przeszłości w filmie w PRL. prof. dr hab. Dorota Skotarczak (Pracownia Historii Wizualnej na Wydziale Historii UAM).
00:27:17 „Album Fleischera” (1962) Janusza Majewskiego oraz „Powszedni dzień gestapowca Schmidta” (1963) Jerzego Ziarnika, w kontekście kultury pamięci według koncepcji Astrid Erll. dr Małgorzata Smoleń (Instytut Sztuk Audiowizualnych).
00:57:40 podsumowanie i zamknięcie II sesji konferencji. Radosław Morawski (Archiwum IPN).

🔔 SUBSKRYBUJ nasz kanał i bądź zawsze na bieżąco 👉 https://bit.ly/IPN_Konferencje

#ArchiwumIPN #Unesco #KonferencjaNaukowa #archiwalia #fotografia #FilmFabularny #filmdokumentalny #pamięć #PRL #KulturaPamięci #ludobójstwo ludobujstwo #AstridErll #JanuszMajewski #JerzyZiarnik #KinematografiaPolska #FilmPolski #kino #PolskaLudowa #IIRP #GabrielNarutowicz #JózefPiłsudski #EdwardGierek

Комментарии

Информация по комментариям в разработке