Ismerkedés a Világegyetemmel - 32. Tavaszi csillagképek, 3. A Szűz, a Holló és a Serleg

Описание к видео Ismerkedés a Világegyetemmel - 32. Tavaszi csillagképek, 3. A Szűz, a Holló és a Serleg

A Szűz legfényesebb csillaga a Spica, egy a Göncölszekér rúdjától kiinduló köríven található. A körív áthalad az északi égbolt legfényesebb csillagán, az Arcturuson.
Az Arcturus, a Spica és a Denebola alkotja a Tavaszi Háromszöget. A Denebola helyett gyakran a fényesebb Regulust tekintik a háromszög nyugati csúcsának.
Az Arcurus, a Spica, a Denebola és a Vadászebek α-ja a Szűz-delotidot rajzolja az égre.
A Szűz a második legnagyobb csillagkép. A görög mitológia szerint Dikét, az igazságosság istennőjét jelképezi, aki az emberiség erkölcsi romlása miatt, bánatában költözött az égboltra.
A 250 fényévre lévő Spica az egyik legközelebbi csillag, amelyből idővel (több millió év múlva) szupernóva válhat.
A görög mitológia szerint Apollón egyszer áldozatot akart bemutatni Zeusznak. Elküldte a hollót, hogy hozzon tiszta vizet a forrásból. A torkos holló azonban késlekedett. A késést egy kígyóra fogta. Apollón a hollót, a serleget és a kígyót is az égre hajította. Így keletkezett ez a három csillagkép.
Gyakran összekevrik a hollót és a varjút. Ténylegesen is egymáshoz közeli fajokról van szó, mert legtöbbjük ugyanahhoz a rendszertani nemhez tartozik (Corvus).
A Holló csillagkép csillagai jellegzetes négyszöget rajzolnak az égre. A Serleget nehezebb felismerni, mert 5 mg körüli csillagokból áll.
A Serleg csillagai elvezetnek az U Hya változóhoz, amely a legfényesebb széncsillag az égen. Gyakran 5 mg fölé emelkedik a fényessége.
A Holló csillagai alapján találjuk meg az R Hya Mira-típusú változót. Maximumban szintén látszik szabad szemmel.
Az Északi Vízikígyó mentén helyezkedik el a halvány csillagokból álló Szextáns, illetve a déli égbolthoz tartozó Kentaur, Légszivattyú és Hajótat.
A Vízikígyó keleti végénél látható a ma már elavult Bagoly csillagkép. A μ Hya-tól délnyugatra pedig a szintén elavult Macska csillagai pislákolnak. A csillagkép emlékét a Macska (Felis) csillag örökíti meg.
Turistatávcsővel megpillanthatjuk a Nagy Medvében elhelyezkedő Bode-galaxist (M81), amelyhez az arabok által használt Gazella csillagkép csillagai vezetnek el. A galaxis 12 millió fényévre van tőlünk. Nagyon hasonlít a Tejútrendszerhez, bár némileg kisebb, és kevesebb csillagot tartalmaz.
A Bode-galaxistól fél fokra északra fekszik a Szivar-galaxis (M82). Észleléséhez azonban kissé nagyobb távcsőre van szükség.

Комментарии

Информация по комментариям в разработке