USA kontra ZSRR. Jak wyglądała Zimna Wojna w latach 50-tych? Doktryna wyzwalania i wyścig zbrojeń.

Описание к видео USA kontra ZSRR. Jak wyglądała Zimna Wojna w latach 50-tych? Doktryna wyzwalania i wyścig zbrojeń.

#Historia #Powojnie

Po śmierci Stalina Zimna Wojna weszła w nową fazę. Na Kremlu pojawił się nowy przywódca - Nikita Chruszczow, który choć w swojej retoryce był mniej agresywny, to nadal chciał utrzymania potęgi ZSRR. Amerykanie dość szybko zorientowali się, że "nowe otwarcie" to tylko czcze zapowiedzi i Związek Radziecki bynajmniej nie zamierza odpuścić w zimnowojennym konflikcie. I to właśnie o relacjach na linii Wschód Zachód będzie ten odcinek serii Powojnie.

Dowiecie się m.in. tego jak wyglądał wyścig zbrojeń w połowie lat 50-tych XX wieku. Na wstępie warto przypomnieć, że wojna koreańska przestraszyła Amerykanów. Nawet bardzo ostrożny Prezydent Truman w kwietniu 1950 roku zdecydował się przyjąć dyrektywę Narodowej Rady Bezpieczeństwa o trzykrotnym wzroście wydatków na zbrojenia. Dyrektywa oprócz dofinansowania amerykańskiej armii zakładała też równomierny wyścig zbrojeń ze stroną komunistyczną. Chodziło o to, aby zarówno pod względem broni konwencjonalnej jak i atomowej nie odstawać od możliwości Związku Radzieckiego.

Ten wyścig tylko na chwilę zatrzymała zmiana na fotelu Prezydenta USA.
Kiedy Eisenhover objął to stanowisko zarządził nową dyrektywę zbrojną w myśl której bezpieczeństwo Stanom Zjednoczonym może zapewnić jedynie większy arsenał atomowy oraz sprawne lotnictwo. Jak wyglądał dalej ten wyścig zbrojeń i Zimna Wojna na linii Wschód Zachód, Eisenhover - Chruszczow, zapraszam do obejrzenia odcinka.

Комментарии

Информация по комментариям в разработке