"Nie wierz nigdy kobiecie" - BUDKA SUFLERA. Bass Cover. 🎧

Описание к видео "Nie wierz nigdy kobiecie" - BUDKA SUFLERA. Bass Cover. 🎧

Headphones Recommended 🎧 !!!
www.facebook.com/marcinnszbasscovers

"Za ostatni grosz" to piąty studyjny album zespołu Budka Suflera wydany w 1982 przez wytwórnię płytową Tonpress. Album miał 11 oficjalnych wydań (pomijając wydania kasetowe).

“Za ostatni grosz” to druga muzyczna wizytówka Budki Suflera z wokalistą Romualdem Czystawem , wokalistą już dojrzałym i znakomicie czującym zarówno klimat kompozycji Romka jak i sposób opracowania oraz grania reszty zespołu.

Album ukazał się w dosyć szczególnym dla kraju i społeczeństwa okresie. O tyle szybko, co niezamierzenie stał się symbolem pewnych wartości , emocji , przemian. Tytułowy utwór , to wielki przebój tamtej epoki. Płyta wprowadza w szeregi Budki znanego już na rynku autora tekstów Marka Dutkiewicza. Budka sięgnęła na tej płycie po utwór pochodzący z okresu świetności z wokalistą Krzysztofem Cugowskim (“Memu miastu na do widzenia”).
Wybijającą się postacią na płycie jest młody gitarzysta Jan Borysewicz. Ozdobą krążka jest również bardzo znany w późniejszych latach – realizator, muzyk Andrzej Poniatowski.

Romuald Czystaw – śpiew
Romuald Lipko – instrumenty klawiszowe
Tomasz Zeliszewski – perkusja
Andrzej Ziółkowski – gitara basowa
Jan Borysewicz – gitara, śpiew (utwór 2 na bonusie)
Zdzisław Janiak – gitara
-----------------------------------------------------------------------
Budka Suflera – polski zespół rockowy założony w Lublinie w 1974 roku przez Krzysztofa Cugowskiego i Romualda Lipkę. Znany z takich przebojów jak: „Sen o dolinie”, „Za ostatni grosz”, „Jolka Jolka, pamiętasz”, „Takie Tango” czy „Bal wszystkich Świętych”.

Skład zespołu wielokrotnie zmieniał się, a przez grupę przewinęło się ponad 25 muzyków. Osobą łączącą wszystkie składy od 1975 jest perkusista Tomasz Zeliszewski, pełniący także rolę menedżera i lidera zespołu po śmierci Romualda Lipki (zm. 2020), jest jedynym członkiem Budki Suflera, który nagrał z zespołem wszystkie albumy.

Na przełomie lat 70. i 80. XX w. zespół współpracował m.in. z Anną Jantar, Izabelą Trojanowską i Urszulą. Ponadto utwory zespołu były wykorzystywane w filmach Przepraszam czy tu biją? (1976), Alabama (1984) czy Pay Off (1987).
W 2014 grupa odbyła pożegnalną trasę koncertową, a następnie zakończyła działalność. Reaktywowała się w 2019 bez udziału Krzysztofa Cugowskiego.

"Nie wierz nigdy kobiecie" to utwór pod wieloma względami specyficzny. Jest jedynym autorskim hitem Budki Suflera, który nie wyszedł spod rąk Romualda Lipko. Ponadto ta piosenka położył również fundament pod budowę innego wielkiego zespołu rockowego. Tym zespołem był oczywiście Lady Pank z Janem Borysewiczem na czele.
Końcówka lat 70. to okres panowania połyskującej brokatem muzyki disco. Jednak pewien zespół urzekł miliony słuchaczy szlachetnym, gitarowym brzmieniem wyrastającym wprost z bluesowych korzeni i zdołał przebić się przez wszędobylskie dyskotekowe rytmy. Tym zespołem był Dire Straits i między innymi ich hit "Sultans of Swing". Kilka lat później, również i Polska posiadała swoich "Sułtanów". W "Nie wierz nigdy kobiecie" klimat Dire Straits sączy się z każdej nuty. Przypomina go żwawe, ale nienachalne tempo, oscylująca wokół bluesa harmonia i charakterystyczne knopflerowskie zagrywki gitarowe. W przypadku tego utworu nie ma mowy o plagiacie, gdyż kompozycja jest po prostu rozwinięciem pewnego chwytliwego w tamtych czasach stylu zespołu Dire Straits. Piosenka nie została umieszczona na longplayu "Za ostatni grosz", gdyż rzekomo nie pasowała stylistycznie do innych nagrań z płyty.

Tekst:

Człowiek ten miał niepewny dość wzrok
Prosił o żar, wpatrzony gdzieś w mrok
Wciągnął dym, i nim skryła go noc, tak powiedział
"Nie wierz nigdy kobiecie, dobrą radę ci dam
Nic gorszego na świecie nie przytrafia się nam
Nie wierz nigdy kobiecie, nie ustępuj na krok
Bo przepadłeś z kretesem nim zrozumiesz swój błąd
Ledwo nim dobrze pojmiesz swój błąd, już po tobie..."
Dookoła miasto całe właśnie kładło się spać
Tyle z tego zrozumiałem, że coś z nim jest nie tak
Ulice dwie był dalej mój blok
Chciałem już spać, lecz opornie to szło
Było coś, co sprawiało że głos wciąż słyszałem
"Nie wierz nigdy kobiecie, dobrą radę ci dam
Nic gorszego na świecie nie przytrafia się nam
Nie wierz nigdy kobiecie, nie ustępuj na krok
Bo przepadłeś z kretesem nim zrozumiesz swój błąd
Ledwo nim dobrze pojmiesz swój błąd, już po tobie..."
Światła wtedy było mało, i pewności mi brak
Czy w dzienniku dziś widziałem jego, czy inną twarz

Tekst: Andrzej Mogielnicki
Muzyka: Jan Borysewicz



Fender Precision Bass American Standard
Fender Custom Shop Pickups
LaBella Deep Talkin' Bass. Stainless Steel Flatwound. 043 - .104 (760 FL)
BOSS Bass Limiter Enhancer LMB-3

#budkasuflera #polskamuzyka #polskirock #basscover #fenderprecisionbass #bosspedals

Комментарии

Информация по комментариям в разработке