Ulga na IKZE. Jak rozliczyć ulgę w zeznaniu rocznym PIT?

Описание к видео Ulga na IKZE. Jak rozliczyć ulgę w zeznaniu rocznym PIT?

IKZE, czyli Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego, to III filar systemu emerytalnego. Ile wynosi maksymalna kwota wpłaty na IKZE w 2023 roku? Jakie korzyści mogą uzyskać osoby prowadzące działalność gospodarczą, które dokonają wpłaty na IKZE? Na te i inne pytania odpowiedzi udziela Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy inFakt.

👉 IKZE – roczny limit wpłat
Kwota, którą można wpłacić na IKZE w danym roku, jest ograniczona i uzależniona od prognozy średniego miesięcznego wynagrodzenia. Roczna suma wpłat w 2023 r. nie może przekroczyć:
8 322 zł – dla osób fizycznych;
12 483 zł – dla samozatrudnionych.

👉 Korzyści z wpłat na IKZE
Jeżeli przedsiębiorca dokonał wpłaty na IKZE, to może odliczyć wpłaconą kwotę od podstawy opodatkowania. Mowa tu o składkach wpłaconych w danym roku kalendarzowym. Nie ma przy tym znaczenia, czy przedsiębiorca rozlicza się samodzielnie, czy z małżonkiem.

Samozatrudnieni, którzy wpłacają na IKZE, mogą uniknąć też tzw. podatku Belki od zysków kapitałowych (19 proc.). Aby zapłacić jedynie 10 proc. podatku dochodowego, spełnić trzeba dwa warunki:

✅ środki z IKZE muszą zostać wypłacone przez przedsiębiorcę po ukończeniu przez niego 65. roku życia;
✅ wpłat na IKZE należy dokonywać przez co najmniej 5 lat.

👉 Wypłata środków z IKZE przed emeryturą
W razie wypłaty środków przed osiągnięciem wieku emerytalnego trzeba liczyć się z koniecznością rozliczenia podjętych środków w PIT i zapłaty podatku.

Obserwuj nas 👇
Facebook   / infakt  
Twitter   / infakt  
LinkedIn   / infakt  
👉 https://www.inFakt.pl

Комментарии

Информация по комментариям в разработке