Koncert Grupy Śpiewaczej w Zagrodzie Ławeczki 2023

Описание к видео Koncert Grupy Śpiewaczej w Zagrodzie Ławeczki 2023

To niecodzienne wydarzenie - koncert w wykonaniu Grupy Śpiewaczej tradycyjnych pieśni z Ukrainy oraz biesiada odbyły się w ogrodzie Zagrody Ławeczki w Lanckoronie.

Spotkania ze śpiewem są próbą powrotu do obyczaju, gdzie to pieśń była wartością. Pozostałością takich obyczajów są jeszcze kolędnicy, czy osoby które w maju śpiewają pod kapliczkami tak zwane,,majowe". W tradycji śpiewało się z potrzeby wyrażenia emocji, zaklinania rzeczywistości, budzenia przyrody, wpływu na pogodę, duchy, zjawiska nadprzyrodzone. Pieśń spełniała określone funkcje, była codziennym elementem wplecionym w rytm życia, pór roku, kalendarza świąt, obrzędów.

"Nasza grupa śpiewacza skupia miłośników śpiewu tradycyjnego, których połączyła fascynacja kulturą ludową, folklorem muzycznym i ukraińskimi pieśniami wielogłosowymi.

Przewodniczką w rozwoju śpiewaczym i naszym "uchem" jest Sofiia Herian - muzyk, śpiewaczka i nauczycielka śpiewu tradycyjnego, absolwentka katedry folkloru i etnografii Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu Kultury i Sztuk Pięknych.

Repertuar, który śpiewamy, składa się z materiału muzycznego, zebranego podczas badań terenowych oraz pieśni z nagrań archiwalnych. Są to pieśni obrzędowe, zwyczajowe, liryczne i żartobliwe - pieśni, które towarzyszyły ludziom w trakcie całego życia, pomagały przetrwać trudną rzeczywistość, porządkowały cykl roczny, pełniły funkcję magiczną. Śpiewamy je tak, jak śpiewali je ludzie, których już nie ma - tradycyjną manierą, bez udziwnień, scenicznych aranżacji, na sposób najbardziej pierwotny. Chcemy poprzez ten śpiew zachować i przybliżyć ducha tamtych czasów i miejsc." - za opisem wydarzenia

Tym razem pieśni zabrzmiały w najbardziej naturalnej scenerii - w przestrzeni wiejskiego obejścia: u wrót stodoły, przy letniej kuchni, pod drzewami, pod gołym niebem. Koncert odbył się w Lanckoronie przy ul. Dębowej 18

Kto w składzie?

Sofiia Herian - rekonstruktorka i wykonawczyni tradycyjnych pieśni ukraińskich, badaczka ukraińskiego folkloru muzycznego, nauczycielka śpiewu tradycyjnego, założycielka i liderka licznych grup wokalnych w Ukrainie i Polsce. Pedagożka prowadząca warsztaty pieśni ukraińskich. Zawodowy muzyk, multiinstrumentalistka, animatorka kultury pracująca z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi.

Małgorzata Międlarz -
uwielbia muzykę tradycyjną za jej autentyczność i urozmaicenie. Od ponad 10 lat uczy się śpiewać tradycyjne pieśni, wcześniej polskie i bałkańskie, od niedawna ukraińskie w których od razu się zakochała.

Liliana Śliwińska - przedstawicielka ukraińskiej mniejszości narodowej w Polsce. Ukończyła szkołę muzyczną I i II st. w klasie oboju, a muzykę ukraińską i tradycyjny śpiew ma po prostu we krwi.

Tomasz Wójcik - Jego przygoda ze śpiewem to zbieg różnych splotów okoliczności. Zawsze pociągały go instrumenty ludowe i etniczne, teraz jako instrumentu używa głosu.

Ewa Zboińska - śpiewająca rękodzielniczka, w obu dziedzinach bez formalnej edukacji, która bez śpiewu i rękodzieła żyć nie może i stale poszerza umiejętności. Muzyka etniczna towarzyszy jej od zawsze, ale kilka lat temu z pozycji biernego słuchacza przeszła do aktywnego uprawiania śpiewu tradycyjnego, koncentrując się szczególnie na wschodnim wielogłosie. Ukraiński wielogłos ma gdzieś w pamięci podprogowej. Zapewne z racji połowy pochodzenia - Tato urodził się u podnóża Karpat Wschodnich.
(tekst Jola Hytkowska - Lanckorona Turystyczna)

https://www.facebook.com/lanckoronaturysty...
https://maps.app.goo.gl/xBRaxQHksZymQ1T89
https://www.fotoeffect.pl

Комментарии

Информация по комментариям в разработке