"Sergant diabetu nereikalinga kažkokia speciali mityba, tiesiog žmonės turi maitintis subalansuotai, kad nesusirgtų.“,- pareiškė ekspertė Rita Šilenskienė, subalansuoto maisto akademijos „Pirmas šaukštas“ įkūrėja.
Sergantiems I tipo cukriniu diabetu būtina skaičiuoti angliavandenių kiekį, derinti insulino kiekį bei fizinį krūvį, o sergantiesiems II tipo diabetu angliavandenių kiekis nėra toks svarbus. Jiems svarbesni kiti trys faktoriai: antsvoris, padidėjęs kraujo spaudimas, cholesterolio kiekis ir glikemija.
Pirmas tikslas - sureguliuoti svorį. Jei yra sunku skaičiuoti angliavandenių ar kalorijų kiekį, kas būdinga vyresnio amžiaus žmonėms, specialistai rekomenduojama naudoti delno metodą - kiekvieno valgio metu pagal savo delną pasirinkti tinkamą maisto kiekį.
„Nuo 42 metų kasmet važiuodavau į Santariškių klinikas daryti tyrimus ir vienais metais cukraus kiekis kraujyje buvo apie 8. Iš karto išrašė insuliną. Kažkur 8 metus aš maitinausi taip, kaip ir buvau įpratęs: mėsa, išsivirdavau makaronų, dešrelių, paimdavau pomidorų padažo, pietums sriubos su kokia vištiena ar mėsos sultiniu, daržovių mažai, duonos – beveik visada. Storėjau, cukraus kiekis aukštas, savijauta prasta.“,- pasakoja Jonas Pivarauskas, sergantis II tipo diabetu.
Viena dažniausių klaidų, kai sergantys diabetu bando drastiškai keisti mitybą ir sumažinti kalorijų kiekį paroje.
„Jie bando numesti svorį per labai trumpą laiką. Tai nėra gerai, nes gaunasi apsivalgymo periodai. Galvojama, kad sultys yra sveikas maisto produktas, pradedama jų gerti daugiau, vietoj cukraus vartoja naudoti medų arba sintetinius saldiklius, kurie nėra geras pakaitalas cukrui. Taip pat labai dažnai daroma klaida: bandymas labai agresyviai sumažinti angliavandenių kiekį maiste. Ypatingai sergantiems pirmo tipo cukriniu diabetu tai nėra tinkamas variantas.“,- sako Aušra Krivolap, Kauno klinikų Vaikų endokrinologijos skyriaus slaugytoja diebetologė.
Sergant cukriniu diabetu pagrindinis principas yra mitybos režimas. Žmogus per parą turi gauti iki 500 gr. nekrakmolingų daržovių. Pusę lėkštės turi sudaryti daržovės, ketvirtis lėkštės baltyminis maistas, t.y. mėsa, žuvis, sūris, ir dar ketvirtis - krakmolingo maisto produktai: bulvės, kruopos, duona.
„Šiaip nuo diabeto niekas nemiršta, o miršta nuo komplikacijų ir visgi reikėtų keisti ir gyvenimo būdą, ir mąstyseną, ir ypatingai mitybą. Nepakeitus - rezultato nebus.“,- teigia II tipo diabetu sergantis Jonas Pivarauskas. Vyras kardinaliai pakeitė savo mitybos rutiną, pradėjo sportuoti ir dabar džiaugiasi pasiektais rezultatais – akivaizdžiai pasikeitęs svoris ir pagerėjusi savijauta.
Išgirdus žodį diabetas, pagrindinės rekomendacijos - vengti saldumynų, rafinuotų produktų ir valgyti kuo daugiau maistinių skaidulų. Rita Šilenskienė reportaže pademonstruoja kaip išsikepti keksiukus iš daržovių. Visi produktai, kurie bus panaudoti saldiesiems keksiukams, tobulai tinka žmonėms, sergantiems diabetu: saldžiosios bulvės, avižų sėlenos, džiovinti abrikosai, apelsinai, uogos, cinamomas ir kt.
Информация по комментариям в разработке