Polska Norwida

Описание к видео Polska Norwida

Rok 2021 ogłoszony został przez Sejm RP Rokiem Cypriana Kamila Norwida. Rok 2022 jest z kolei Rokiem Polskiego Romantyzmu. Obydwa te fakty stały się filmowym pretekstem do odnalezienia głównie polskich oraz paryskich „miejsc Norwida” oraz próbą odpowiedzi na pytanie: jaka była „Polska Norwida”, jakie miejsce zajmowała w jego twórczości?

Film dokumentalny "Polska Norwida" pozwala odwiedzić miejsca związane z wielkim Artystą.
Gdzie urodził się przyszły poeta, a gdzie spędził dzieciństwo po wczesnej śmierci matki? Jakie miejsca odwiedzał Norwid w Warszawie podczas studiów i z kim się przyjaźnił? Dlaczego Norwid postanowił dwukrotnie odbyć podróż po ziemiach polskich i jaki ta podróż miała wpływ na jego twórczość? Jak na twórczości poety odcisnął się pobyt w Krakowie, ostatnim polskim miastem przed emigracją. Jakie miejsca odwiedzał w stolicy Francji, z kim się przyjaźnił, jak wyglądały ostatnie lata życia poety? Na te, i na inne pytania szukali odpowiedzi twórcy filmu dokumentalnego „Polska Norwida”. Po miejscach szczególnie ważnych w życiu artysty oprowadzają trzej przewodnicy: prof. Wiesław Rzońca w Warszawie, aktor Radosław Krzyżowski w Krakowie i prof. Michał Masłowski w Paryżu.

W filmie poruszony jest także mało znany wątek malarskiej twórczości C.K. Norwida, która zaowocowała ogromną liczbą ok. 2 tys. szkiców, akwarel i obrazów — o tym aspekcie twórczości Norwida opowiadać będą dr Edyta Chlebowska i dr Adam Cedro. W filmie poruszany jest też wątek recepcji Norwida w wieku XX. oraz w czasach współczesnych. Film uświadamia widzom, na czym polega fenomen Norwida,który był przecież poetą „pokolenia Kolumbów”, a następnie Żołnierzy Wyklętych, a także jaki wpływ miała twórczość Norwida na młodego Karola Wojtyłę, skoro będąc już papieżem Janem Pawłem II, wielokrotnie odwoływał się do słów poety. O tych sprawach mówią w filmie znani norwidolodzy: prof. Józef Fert, prof. Marek Stanisz, prof. Wojciech Kudyba. Fragmenty poezji Norwida czyta jeden z najwybitniejszych współczesnych polskich aktorów Jerzy Trela. W filmie wykorzystano muzykę Czesława Niemena i Przemysława Gintrowskiego.

Reżyserem filmu jest Jarosław Mańka twórca wielu także nagradzanych filmów o tematyce historycznej m.in."Prywatne śledztwo majora Zakirowa", "W imię prawdy. Tajny Instytut Katyński", "Skarga".

Producentem filmu jest Muzeum Historii Polski.

Za pomoc w realizacji twórcy filmu składają podziękowania dla Domu św. Kazimierza w Paryżu i Biblioteki Polskiej w Paryżu.

Reżyseria: Jarosław Mańka
Scenariusz: Marek Stremecki
Zdjęcia: Dominik Piątek, Grzegorz Liwiński, Rafał Pogoda, Jarosław Mańka
Montaż: Łukasz Szymański
Muzyka: „Chodź, stań” muz. Bolesław Rawski, voc. Daniel Malchar, Kevin McLeod „Chopin: Funeral March” Artlist.io
Grafika: Łukasz Szymański, Anna Pregler
Rysunki: Jacek Widor
Zdjęcia z drona: Dominik Piątek, Izabela Głogowska, Rafał Pogoda
Tłumaczenie: Tadeusz Adam Milewski, Beata Lenda
Współpraca: Anna Jaskuła, Beata Lenda, Andrzej Sułkowski

Комментарии

Информация по комментариям в разработке