SE02EP22 Kas ir pasīvā māja un kāpēc to sauc par nākotnes būvi?

Описание к видео SE02EP22 Kas ir pasīvā māja un kāpēc to sauc par nākotnes būvi?

Eksperti apgalvo, ka nākotnē dzīvosim “pasīvās mājās” un jau šobrīd pamazām ejam uz šo konceptu, ceļot jaunas būves, jo jāmeklē arvien jauni veidi kā gudri un zaļi izmantot atjaunojamos enerģijas resursus. Bet kas īsti slēpjas zem nosaukuma “pasīvā māja”?

Pasīvās mājas ir nākotnes būves, kas vēl pēc desmit gadiem, visticamāk, vēl joprojām tiks uzskatītas par jaunumu mājokļu tirgū, kā arī pieprasījums pēc tām tikai pieaugs, jo tās ir ļoti ekonomiskas. Pasīvā māja ir jauna mūsdienu arhitektūras koncepcija, kas balstīta uz atjaunojamiem enerģijas avotiem un dabas resursu izmantošanu. Tātad, lai māju sauktu par pasīvu, tai jābūt energoefektīvai un jāatbilst konkrētiem nosacījumiem.  Par pasīvo māju var saukt māju, kuras apsildīšanas vajadzības nepārsniedz 15 kWh/m² gadā, un šādas mājas projektēšanā ļoti svarīgu lomu pilda arhitekts, enerģijas patēriņa aprēķinātājs, konstruktors, kā arī apkures un ventilācijas speciālisti.

Vizuāli pasīvās ēkas ne ar ko neatšķiras no citām mājām, jo tās tiek projektētas tā, lai cilvēkiem tajās būtu ērti dzīvot un uzturēties. Galvenais nosacījums pasīvai ēkai ir zems enerģijas patēriņš tieši apkurei. Tas tiek panākts ar augstas siltumizolācijas sistēmas palīdzību un sekundārajiem siltuma avotiem – saules gaismu, cilvēka ķermeņa un elektrisko ierīču izstaroto siltumu. Šādai ēkai ir jānodrošina arī ļoti labs mikroklimats, lai iemītnieki justos komfortabli. Standarta nosacījumā šādās ēkās temperatūrai ziemā jābūt vismaz 22 grādiem, bet vasarā – ne augstākai par 26 grādiem.

Mājai ir jābūt aprīkotai arī ar rekuperācijas ventilācijas sistēmu, lai tā visu laiku tiktu pagādāta ar svaigu gaisu. Tas nozīmē, ka siltais gaiss netiek no mājas izvadīts, bet svaigais gaiss tiek nepārtraukti ievadīts ēkā. Lai gan pastāv uzskats, ka pasīvās mājas būvniecība ir dārga, tas īsti neatbilst patiesībai, jo lielākais darbs jāiegulda plānošanās, kā arī būs vajadzīgs nedaudz lielāks siltumizolācijas materiālu daudzums.

Vairāk par energoefektīvas dzīvošanas principiem uzzini raidījumā “Pēdas. Kas paliek pēc tevis?” svētdienās pulksten 18.20 kanālā TV3, kā arī Go3 un www.pedaspectevis.lv.

Комментарии

Информация по комментариям в разработке