V tokratni oddaji Odmev tedna, ki jo vodi Vida Petrovčič, dogodke zadnjega tedna (in poletja) komentira dr. Sebastjan Jeretič.
Mediana, kjer sicer pogosto opažamo, da javno mnenje bolj ustvarja kot pa meri, je ugotovila zdrs priljubljenosti Roberta Goloba in dvig Janeza Janše, pa tudi nižanje podpore vladi. Kako lahko razumemo te trende, kaj so vzroki zanje in ali lahko vlada pade?
A ne glede na padanje ugleda predsednika vlade in padanje zaupanja v vlado, ki jo vodi in v kateri ima daleč največjo moč gibanje Svoboda, pa ima ta, kot prikazuje Mediana, še vedno visoko podporo. Nekonsistentno in težko razumljivo, morda pa to razume (ali pa tudi ne) naš tokratni komentator...
Ministrica Emilija Stojmenov Duh se bo soočila z novo interpelacijo. Šlamastika z računalniki je zgolj eden od pokazateljev njene nesposobnosti. Ima interpelacija možnost uspeha? To bo eno od bolj zanimivih dogajanj politične jeseni, ker bo pokazalo, kakšne bodo prihodnje razmere v koaliciji, meni Sebastjan Jeretič.
Ustanovitev preiskovalne komisije, ki bi preiskovala zlorabe pri poslovanju Gen-I, Star Solar in financiranja gibanja Svoboda, se pa še vedno zatika. Oziroma jo zatikajo, trenutno najbolj predsednica Državnega zbora Urška Klakočar Zupančič. Ker menda ne ve, kaj želijo sploh preiskovati, pravi. Sebastjan Jeretič komentira, kako vidi delovanje in obnašanje predsednice Državnega zbora Urške Klakočar Zupančič.
Predsednik SDS Janez Janša je proti njej napovedal kazensko ovadbo zaradi zlorabe položaja. Naš komentator sicer ne upa napovedovati možnosti uspeha, ker Slovenija tozadevno ni ravno predvidljiva država (kar nam ne more biti v ponos), analizira pa, kakšen smisel ima takšna kazenska ovadba za razvoj demokracije v prihodnje.
Vse bolj jasno je, da (obljubljenih) reform ni. Še huje, razpadajo celotni sistemi, med njimi tudi zdravstveni. S pristopi, ki jih skozi politiko vlade izvaja skrajna levica, prihaja do uvajanju (neučinkovitega) državnega sistema, ki je najslabša od vseh možnosti. Kaj pa, če bi, namesto ideoloških manipulacij in debat o zasebnem in javnem, začeli ločevati učinkovito od neučinkovitega in posnemati dobro delujoče sisteme v nam bližnjih državah?
Vodstvo RTV Slovenija je pozabilo na sporočilo, ki so ga v času prejšnjega vodstva RTV izražali na pločniku v majicah »nikogaršnji hlapci«, in se v želji po višjem RTV prispevku ponižalo pred predsednikom vlade Robertom Golobom. Tako nizkega ugleda, kot ga ima sedaj RTV, ta še ni imela, pravi tokratni komentator in analizira (ne)sposobnost politično sicer monolitne vodstvene ekipe RTV Slovenija...
Da pa javnost ne bi poznala (pomembnih) podrobnosti, se naj bi nekateri posluževali pritiskov in cenzure. Tokrat ji je podlegel Planet TV, ki ni objavil Požarjevega intervjuja z Milošem Njegoslavom Milovićem, znanim v vlogi neformalnega svetovalca za varovanje predsednika vlade. Ta je, kot pojasnjuje komentator, novinarjem že nekajkrat razkril, da naj bi določena kriminalna dejanja izvajal po nalogu Aleksandra Čeferina, potencialnega naslednjega novega obraza in vladarja Slovenije, a so mediji ta razkritja zamolčali. Imamo problem medijske svobode, samocenzure ideološko monolitnega novinarskega ceha ali obojega?
Vlada izvaja svetovno unikatne ukrepe, ko želi s povečevanjem davkov povečati konkurenčnost gospodarstva. Ima vlada sploh kakšno strategijo? Sloveniji je v preteklosti uspelo narediti dva velika koraka, že pred desetletji: vzpostavili smo državo in vstopili v evroatlantske intergracije. Zmanjkal pa nam je tretji korak. Kateri, pojasnjuje Sebastjan Jeretič.
Slovenija je predlagala kandidata za evropskega komisarja Tomaža Vesela, ne pa tudi kandidatke, čeprav so v Bruslju tako želeli. Nevladne organizacije Ona ve, pa Nike Kovač in podobne, molčijo... Ni prave tarče. To niso nevladne organizacije, pač pa parapolitične organizacije, vzporedni aparati, ki sodelujejo pri političnem boju, razmišlja Sebastjan Jeretič.
Ponovno pa se je v zadnjih dneh izpostavila romska problematika. Eni so opozorili z jasno besedo, drugi pa s »politično korektnostjo«, ki duši resnico in soočanje z realnostjo. Je integracija Romov sploh možna ali je realno vzpostaviti sožitje? Pa je to možno brez discipline in zavedanja, da obstaja kazen, če kdo naredi nekaj proti pravilom, ki veljajo za vse?
Na Domovini kritično razmišljamo in odmevamo. Vsak teden, brez cenzure in dlake na jeziku. Z Vido Petrovčič in komentatorji v Odmevu tedna.
Информация по комментариям в разработке