Тези, които искат да научат повече за езика на пеласгите и тяхната история, могат да намерят сведения в Неразказаната История на Траките. Тя се предлага от Изд. Атеа https://ateabooks.com/world-history-s...
Най-рано сведения за пеласгите, чието правилно име е пеласти, намираме в египетските хроники от времето на Рамзес II, краят на XIII в.пр. Хр. Египтяните наричат пеластите пелесет, а асирийците ползват името палашту. Старите евреи също познават пеластите, казват им пелищим, палестини, филистим, реално става дума за библейските филистимци.
"The name Pelastoi - Πελαςτοι can be identified with Old Hebrew pelisht-im (im is the ending in plural), Assirian palashta, pilishtu, and Egyptian prsht i.e. with the Philistines of the Bible. According to the Biblical tradition, the Philistines had come from the island of Crete. The French archeologist Berard (1952) confirmed this thesis with archeological data...Thus Pelasgians migrated from the Aegean region to Palestine, the territory to which they gave their name...” -Georgiev V., 1981, c.107".
След войната с Египет пеластите основават в носещата тяхното име Палестина, имащите тракийски имена Гет, Газа, Аскелон, Акрон, Ашдод. Обяснение на значението на топонимите е дадено в Неразказаната История на Траките.
В приблизително същият период от време други пеласти отновават Рим - Roma, като според Плутарх името на града означава rome-сила. Пеласгийското rome присъства в старобългарската дума раменъ-силен, а разбира се и в тракийските имена Рометалк, Румиталк, Реметалк.
Пеласги и траки са две групи на един и същ народ. Има пеласги сели, грайки, кавкони, а има и траки сели, граи, кавкони, кавкенсии. Херодот разказва, че най-старите атиняни са пеласгите, а като основател на Атина е известен и Тезей, който е от рода на фригиеца Пелопс. Плиний твърди, че най-старото име на Пелопонес е Пеласгия, но Пелопонес е и дом на фригите на Пелопс. Освен това знаем, че не само Атина, но и цяла Атика е принадлежала на траките. Ясно е, че траки и пеласги са едни и същи хора.
Според Омир пеластите обитават о-в Крит, като са наречени богоравни. Това означава, че те са аристокрацята на крито-минойското общество. В минойските архиви срещаме тракийските имена Арей, Диза, Питак, Тетюс, те са разчетени от Вл. Георгиев, П. Ван Сусберген и др. Самата минойска писменост има корени на Балканите. Последвалата я крито-микенска писменост показва смайваща близост със старобългарските руни, а това е установено още през 1905 г. от проучващият Плиска археолог Успенски. За минойската линейна керамика проф. Хрозни твърди, че е донесена от траките и илирите обитавали Балканите.
*Като пеласгийски думи са посочени балиос-бял, сито-жито, елайон-лой, връзката с българския е ясна, но не се коментира, защото няма как да се твърди, че речта ни се появява на Балканите към 6-7 в., а същевременно принадлежи на най-старото балканско население, както е в случая и с гените ни разбира се. Прочее, езиковедите признават, че българските думи блюя и брей-вид растение, отговарят на древни пеласгийски думи, но не обясняват как "изчезналите" от историята пеласги дават думи на българи и тези "заемки" са обясними на български език.
*Интересен пеласгийски топоним е Сабул-интос, той съдържа корен Сабас - вариант на Сабазий [Дионис], и умалителната наставка -инт, присъстваща в тракийската глоса волинт-млад вол, а и в тракийския топоним Пер-инт. За тази наставка акад. Георгиев и др. признават, че съотвества точно на стблг. -ѧте (във вол-ѧте, козл-ѧте, осл-ѧте). Самото име Сабас, Сабадий е тълкувано от Грегоар и Бонфанте със стблг. свободь-свободен. Важното тук е не само, че името е много древно, че коренът и умалителната наставка са български, но и това, че и в Тракия има топоним Сабуленте, като той е документиран през 7 в. от Симоката. Този съвестен автор споделя, че Сабуленте е дума от езика на местното население. А това е поредното доказателство, че тракийския език е още жив през 7 в. Тракийският език е жив и днес разбира се, но носи името български.
*Пеласги, или както е по-правилно пеласти може да се обясни с българската диалектна дума пелест имаща древно значение стряха. Пеласти означава подслонени, хора живеещи в постоянни жилища, като в този случай сродна стгр. дума се явява πέλας-покритие, кожа, а сродна стлат. дума е pellis. Сродно е и името на намиращият се в Македония град Пела, означаващо дом, подслон. Понеже пеластите са първите, които построяват домове, този факт е и причината за появата на името им.
#пеласги
#палестина
#филистимци
#крит
#минойци
#руни
#плиска
#писменост
#знаци
#линеара
#сабазий
#глоса
#атина
#темистокъл
#рим
#история
#древност
#архиви
#име
#траки
#тракийскиезик
#атина
#рим
#пелопонес
#тезей
#пелопс
#македония
#пела
#реметалк
#значение
#етимология
#българи
#български
#дионис
#дума
#балкани
#спароток
#павелсерафимов
#атеа
#книги
#илири
#гет
#газа
Информация по комментариям в разработке