Sampdoria 1986-1992 - czyli Vialli, Mancini i spółka

Описание к видео Sampdoria 1986-1992 - czyli Vialli, Mancini i spółka

Sampdoria swoje największe sukcesy odnosiła na przełomie lat 80. i 90. Ten okres spaja postać serbskiego trenera Vujadina Boškova, który doprowadził klub z Genui do trzech finałów europejskich pucharów i mistrzostwa Włoch.

Vujadin Boškov grał w Sampdorii w latach sześćdziesiątych. Był to jego pierwszy klub zagraniczny po tym jako kilkanaście lat spędził w Vojvodinie Nowy Sad. Któż mógł wtedy przypuszczać, że niespełna dwadzieścia pięć lat później wróci do stolicy Ligurii jako trener.

Jednak zanim wrócił, to zbudował sobie całkiem niezłe CV. Pracował m.in. w reprezentacji Jugosławii, Feyenoordzie i Realu Madryt. Z „Królewskimi” zdobył nawet mistrzostwo Hiszpanii w 1980.

Cztery lat później trafił do Włoch, ale nie do żadnego potentata, a przeciętnego Ascoli. Może to zabrzmi dziwnie, ale nie miał wtedy lepszych ofert. Z klubem tym awansował do Serie A w czerwcu 1986 roku.

Miesiąc później pracował już w Sampdorii - dwunastym zespole niedawno zakończonych rozgrywek Serie A. Do tamtej pory największym sukcesem tego klubu był puchar Włoch - wygrany rok przed przyjściem Serba.

Na szczęście, Boškov miał na kim budować drużynę. Co więcej, szybko wykrystalizowali mu się zawodnicy, którzy stanowili o sile „Blucerchiatich” przez kilka kolejnych lat. Najbardziej znanymi piłkarzami byli Gianluca Vialli i Roberto Mancini. Obaj mieli w 1986 roku po 22 lata, a do Sampdorii trafili dzięki prezesowi Paolo Mantovaniemu.

Sampdoria z nimi w składzie zagrała w finale Pucharu Zdobywców Pucharów w 1989 roku, gdzie przegrała z Barceloną. Jednak rok później dopięła celu i wygrała to trofeum pokonując Anderlecht.

Rok 1991 dla kibiców Sampdorii ma szczególne znaczenie. To wtedy ich drużyna zdobyła jedyne w swojej historii „scudetto”.

Rok później znów mierzyła się z Barceloną, tyle że w finale Pucharu Europy, i znów przegrała.

➡️ Zacznij wspierać kanał Futbolowe Wzloty i Upadki, a dostaniesz następujące bonusy:    / @futbolowewzlotyiupadki  

➡️ Podkład muzyczny użyty w filmie to: "Ghostrifter Official - Deflector" is under a Creative Commons (CC BY-SA 3.0) license    / @ghostrifterofficial   Music promoted by BreakingCopyright: https://bit.ly/bkc-deflector ?

Комментарии

Информация по комментариям в разработке