Praha má bohatou a dlouho historii, která utvářela její podobu. Nejvýznamněji se ale na tom, jak dnes naše hlavní město vypadá, podepsalo 5 zásadních proměn. Které to jsou? To vám prozradíme v tomto díle seriálu Žít Prahu.
1. změna: Asanace Prahy
Pod tímto termínem se skrývá radikální přestavba centrálních částí Prahy. Oficiálním důvodem byly chudoba a špatné hygienické podmínky, ve kterých Pražané v centru žili. Výsledkem pak zboření staré zástavby (např. Josefova) a vystavění bulvárů po vzoru Paříže či Vídně. I díky tomu si dnes v bývalých chudinských čtvrtích kupujeme luxusní zboží…
2. změna: Velká Praha
Kdy se z Prahy stalo velkoměsto evropského formátu? Přesně 1. ledna 1922. K metropoli se tehdy totiž připojily okolní obce a ze dne na den se Praha osmkrát zvětšila a ztrojnásobila počet obyvatel. Z dnešního pohledu je těžké si to představit, ale mezi tyto okolní obce patřily například Vinohrady, Dejvice, Smíchov nebo Žižkov.
3. změna: Automobilová doprava
Auta, nebo chodci? Tohle téma není žádnou novinkou, automobily významně změnily charakter našeho hlavního města. V počtu aut na obyvatele jsme na tom hůř než třeba Vídeň, z bulvárů se stromořadími nebo z kouzelných náměstí se staly křižovatky a silniční uzly, kterým se chodci raději vyhýbají. Přitom pražská MHD patří k nejlepším na světě. Kdyby ji lidé více využívali, mohla by se mimo jiné Praha chlubit i kvalitnějším ovzduším. Kde se dýchá nejhůř? Podívejte se na video: • Kde je nejlepší a nejhorší vzduch v P...
4. změna: Charakter čtvrtí
Praha byla kdysi převážně průmyslová, většina lidí byla zaměstnána ve zdejších v továrnách. A tak se ještě nedávno ulicemi, které jsou dnes prestižními adresami plnými obchodních domů a kancelářských budov, proháněly davy továrních dělníků. Například na Smíchově, Andělu, v Holešovicích, Vysočanech, Karlíně nebo v Libni.
5. změna: Rozvoj turismu
Turisté jsou pro každé město důležití, už jen proto, že městu přinášejí nemalé peníze. Ale i tady platí ono okřídlené „všeho s mírou“. Například v roce 2019 přijelo do Prahy přes 8 milionů turistů, což je na město velikosti Prahy příliš. Obzvlášť když většina turistů zamíří na Prahu 1 a všichni se v podstatě hromadí v jedné ulici. Z této městské části se tak stal turistický skanzen, kde se Pražanům nebydlí zrovna dobře. Ostatně této problematice jsme věnovali jeden z předchozích dílů ( • 5 důvodů proč lidé nechtějí bydlet v ... ). O alkoholové turistice raději snad ani nemluvě: • Největší ostuda Prahy - co zničilo je...
Napadají vás nějaké další významné změny v Praze, které jsme ve videu nezmínili? A jakou další změnu by podle vás metropole potřebovala? Dejte nám vědět v komentářích!
0:00 5 největších proměn Prahy
0:36 Asanace Prahy
1:38 Velká Praha
2:49 Automobilová doprava
4:00 Charakter čtvrtí
5:02 Rozvoj turismu
Samozřejmě i v budoucnu čekají Prahu významné projekty, které její podobu také jistě ovlivní. Tak například budeme mít metro D, kterému jsme se věnovali ( • Kdy bude Metro D a kudy povede? ), a možná i rychlodráhu na letiště, již jsme vám také představili ( • Rychlodráha na trase Praha Letiště Kl... ), nebo Pražský okruh ( • Proč stále marně čekáme na Pražský ok... ).
Sledujte nás také na sociálních sítích:
FB (pravidelně nové nemovitosti a informace z realitního trhu): / realitnikancelarkotula
IG (co se děje v zákulisí natáčení a naší práce): / kotula.daniel
Potřebujete pomoc s prodejem nebo pronájmem nemovitosti? Ozvěte se nám, rádi vám pomůžeme: https://www.kotula.cz/
Vážíme si vaší podpory, díky!
Daniel, Lukáš, Honza, Martina, Květa, Ruda
Информация по комментариям в разработке