#134

Описание к видео #134

„Nie ma wolności bez dyscypliny” – mówiła podobno jedna z najważniejszych nauczycielek muzyki XX wieku. Do salonu Nadii Boulanger przy Rue Ballu 36 w Paryżu oraz do letniej szkoły w Fontainebleau, którą kierowała po wojnie, pielgrzymowały tysiące adeptów sztuki dźwięku z całego świata, nie tylko kompozytorów, ale także śpiewaków i instrumentalistów, którzy wywarli ogromny wpływ na muzykę współczesną i to w różnych jej aspektach. Uczył się u niej zarówno Daniel Barenboim, jak i Astor Piazzolla, Aaron Copland, ale i Philip Glass, Virgil Thomson, ale i Quincy Jones. Ogromne znaczenie miała dla muzyki polskiej. U progu Warszawskiej Jesieni większość czołowych twórców zrzeszonych w Związku Kompozytorów Polskich była jej uczniami. Czego uczyła Nadia Boulanger? Skąd wzięła się ta sława, która zaowocowała tysiącami anegdot i mitologizację „Mademoiselle”. Wreszcie – jak ta nauka wytrzymała próbę czasu? O tym wszystkim w najnowszym odcinku!



 Artykuły Beaty Bolesławskiej-Lewandowskiej o listach Zygmunta Mycielskiego dostępne są w „Ruchu Muzycznym”:



część 1 (https://ruchmuzyczny.pl/article/909)



część 2 (https://ruchmuzyczny.pl/article/984)



Artykuł Krzysztofa Meyera w „Dwutygodniku”. (https://www.dwutygodnik.com/artykul/5...)



Podcastu można wysłuchać także na Breaker (https://www.breaker.audio/szafa-melomana) , Pocket Casts (https://pca.st/u9ioy51p) , RadioPublic (https://radiopublic.com/szafa-meloman...)  oraz Apple Podcasts (https://podcasts.apple.com/us/podcast...) . Jest dostępny także na YouTube (   / @szafamelomana6271  ) .



Podcast powstał dzięki Mecenasom (https://szafamelomana.pl/index.php/me...) Szafy Melomana. Jeśli chcesz stać się jednym z nich i wspierać pierwszy polski podcast o muzyce klasycznej, odwiedź mój profil w serwisie Patronite.pl (https://patronite.pl/szafamelomana) .

Комментарии

Информация по комментариям в разработке