Na tropie czarnych dziur - Prof. dr hab. Łukasz Wyrzykowski | Prosto z nieba

Описание к видео Na tropie czarnych dziur - Prof. dr hab. Łukasz Wyrzykowski | Prosto z nieba

Wiemy, że nasza Galaktyka ma w swoim centrum supermasywną czarną dziurę. Powinna zawierać również setki milionów mniejszych czarnych dziur, powstałych m.in. po wymarłych gwiazdach. Tymczasem znamy ich zaledwie kilkadziesiąt. Gdzie „schowała się” cała reszta?
Poszukuje ich misja kosmiczna Europejskiej Agencji Kosmicznej Gaia, wystrzelona w 2013 roku. Jest ona w stanie wykryć subtelne przesunięcia w położeniach gwiazd wywołane przez efekt soczewkowania grawitacyjnego. Dzięki niej wkrótce będziemy w stanie wykrywać pojedyncze czarne dziury w Galaktyce, co pozwoli na rozwiązanie zagadki ciemnej materii i „ukrytych” czarnych dziur. O dotychczasowych osiągnięciach i planach misji Gaia opowie prof. Łukasz Wyrzykowski.


👤 Prof. dr hab. Łukasz Wyrzykowski – astronom z Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Warszawskiego. Był pracownikiem naukowym oraz wykładowcą na Uniwersytetach w Tel Avivie, Manchesterze, Genewie, Princeton, Santa Barbara w Kalifornii, Cambridge w Wielkiej Brytanii. Autor i współautor ponad 350 recenzowanych artykułów naukowych, w tym w Nature i Science. Kierownik licznych grantów naukowych, w tym grantów Komisji Europejskiej. W 2020 roku przewodniczący Panelu Naukowego w Polskiej Agencji Kosmicznej. Jego zainteresowania naukowe obejmują badania nad ciemną materią, obserwacje czarnych dziur, wykorzystanie zjawiska mikrosoczewkowania grawitacyjnego, duże przeglądy nieba, uczenie maszynowe w astronomii, automatyzacja badań astronomicznych i kosmicznych. Zaangażowany w dydaktykę i popularyzację nauki.

__________________________________
Wykłady z cyklu „Prosto z nieba” odbywają się w ramach projektu „SPINaj naukę” dofinansowanego z programu „Społeczna Odpowiedzialność Nauki” Ministra Edukacji i Nauki. Patronami projektu są: Nauka w Polsce, Rzecznicy Nauki, Profesorskie Gadanie.

Комментарии

Информация по комментариям в разработке