Samochód elektryczny vs spalinowy | Jak działają auta elektryczne

Описание к видео Samochód elektryczny vs spalinowy | Jak działają auta elektryczne

Samochody elektryczne ładuje się jak komórkę! Kto wpadł na ten pomysł i jak właściwie działa ta technologia?

Wiele krajów zaczęło produkować elektryczne trzykołowe samochody, aż w końcu w Stanach Zjednoczonych nastąpił wielki przełom. W 1891 roku powstał tam pierwszy pojazd elektryczny. Wyobraźcie sobie, że był to 6-osobowy wagon poruszający się z prędkością do 23 km/h. Ludzie byli naprawdę podekscytowani nową technologią, a rynek samochodów elektrycznych zaczął się rozwijać. Pod koniec lat 90. XIX wieku na londyńskich ulicach pojawiły się taksówki elektryczne.



Streszczenie:

Do uruchomienia silnika na długich dystansach, nawet przy niewielkich prędkościach, potrzebnych było zbyt wiele baterii. Dopiero w 1859 roku francuski fizyk Gaston Planté wynalazł akumulator kwasowo-ołowiowy, który kompletnie odmienił historię silnika elektrycznego.

Do końca lat 20. XX wieku infrastruktura w USA poprawiła się na tyle, że pojazdy musiały sprawnie poruszać się na dłuższych trasach. Na czoło wysunęły się samochody spalinowe, ponieważ spełniały te kryteria.

Samochody elektryczne otrzymały ostateczny cios w 1910 roku, kiedy to Henry Ford rozpoczął masową produkcję pojazdów benzynowych. Wraz ze wzrostem produkcji stały się one śmiesznie tanie, szczególnie w odniesieniu do nieporównywalnie droższych samochodów elektrycznych.

Główna różnica między pojazdami elektrycznymi i spalinowymi jest taka, że te pierwsze do wytwarzania potrzebnego im prądu wykorzystują różnorodne źródła odnawialne. Co zaskakujące, naukowe rozwiązania w samochodzie elektrycznym są naprawdę niezbyt skomplikowane.

A jak to wygląda konkretnie w samochodach elektrycznych? Większość z nich przekształca prąd stały z akumulatorów w prąd zmienny.

Samochody elektryczne nie mają tradycyjnej skrzyni biegów i wszystkie z nich działają w pełni automatycznie. Wyposażone są w jednobiegowy mechanizm wysyłający prąd z silnika indukcyjnego do kół.

Samochód elektryczny ładuje się przez podłączenie go do gniazdka lub stacji ładującej, a używane są 3 główne poziomy ładowania. Pierwszy z nich to ładowanie podstawowe, które da się przeprowadzić nawet w domu – potrzebne jest gniazdko 120 woltów, a godzina ładowania wystarcza na 3-8 km jazdy.

Samochody elektryczne są tańsze w użytkowaniu i utrzymaniu niż pojazdy benzynowe, ale niewątpliwie cena samego auta jest znacznie wyższa. Jednak jak wynika z najnowszych badań, średni koszt eksploatacji samochodu elektrycznego wynosi około 1800 zł rocznie, natomiast auta napędzanego paliwami kopalnymi – ok. 4000 zł.

Jednym z najdroższych komponentów samochodów elektrycznych jest akumulator. Jeśli się zepsuje, jego wymiana będzie kosztować majątek – gdzieś w granicach od 18 000 do 56 000 zł!



#samochódelektryczny #samochódprzyszłości #jasnastrona



Muzyka: Epidemic Sound https://www.epidemicsound.com/

Użyte materiały (zdjęcia, filmy i inne) pochodzą z:
https://www.depositphotos.com
https://www.shutterstock.com
https://www.eastnews.ru
___
Zasubskrybuj nasze kanały:

5-minutowe Sztuczki
https://bit.ly/2J4IN8l
5-MINUTOWE SZTUCZKI dla DZIEWCZYN
https://bit.ly/2txVU7w
5-MINUTOWE SZTUCZKI dla DZIECI
https://bit.ly/2F40z7V
PRAWDZIWE HISTORIE
https://bit.ly/2J3Cdis

Комментарии

Информация по комментариям в разработке