Posłuchajcie tego: jedna na 20 000 osób rodzi się z albinizmem. To takie schorzenie, kiedy organizm nie produkuje wystarczającej ilości melaniny, przez co skóra, włosy i oczy są praktycznie pozbawione koloru. Ta choroba rzadko występuje wśród ludzi, a jeszcze trudniej znaleźć podobne przypadki w świecie zwierząt. Ale takie zjawisko w przyrodzie istnieje, więc jeśli nigdy nie widzieliście delfinów, wiewiórek czy wron albinosów, mamy dla was nie lada gratkę!
Czas:
Koń 0:31
Jeleń 1:03
Żółw 1:32
Aligator 2:05
Sowa 2:48
Wiewiórka 3:09
Biedronka 3:29
Żyrafa 3:51
Karaluch 4:16
Gurami 4:38
Jeżowiec 5:03
Wrona 5:29
Jeż 5:58
Łoś 6:20
Paw 6:46
Tygrys 7:15
Zięba 7:40
Delfin 7:56
Kangur 8:35
Zebra 9:03
Goryl 9:21
Orangutan 9:46
Doberman 10:15
Muzyka: Epidemic Sound https://www.epidemicsound.com/
Streszczenie:
Konie albinosy rodzą się zupełnie białe i takie pozostają przez całe życie. Co ciekawe, mają one czerwonawych oczu, które cechują większość ssaków dotkniętych bielactwem, na przykład myszy czy króliki.
Dla jeleni albinizm może być zarówno błogosławieństwem, jak i przekleństwem. Kiedy zwierzę traci swój kamuflaż, trudniej jest mu ukryć się przed drapieżnikami, ponieważ staje się widoczne z dużej odległości.
Aligatory albinosy występują bardzo rzadko – na świecie jest ich tylko około 20. I tak jak w przypadku jeleni, ich żółtawo-biała skóra sprawia, że stanowią łatwy cel dla drapieżników, dlatego nie osiągają zbyt zaawansowanego wieku.
Tylko jedna na 100 000 wiewiórek rodzi się biała, więc natknięcie się na taki okaz graniczy z cudem. Stanowią one łatwy łup dla drapieżnych ptaków, ponieważ są dobrze widoczne na tle trawy i liści.
Nie wszyscy są fanami karaluchów. Może znaleźlibyście więcej sympatii dla karaluchów albinosów. Stają się one białe, kiedy w rezultacie linienia tracą pigment w reakcji chemicznej.
Nie tylko ssaki, ptaki i owady mogą być albinosami – ryby także! Poznajcie gurami albinosa. U tego osobnika również brakuje melaniny, w wyniku czego jest biały jak śnieg.
Wrony i kruki albinosy są jednymi z najrzadziej spotykanych ptaków na świecie i uważa się je bardziej za legendarne niż prawdziwe.
Ostatni raz udało się dostrzec białego łosia w szwedzkim Värmland. Zwierzę natychmiast stało się gwiazdą Internetu. Okazuje się, że są tacy ludzie, którzy przez wiele lat próbowali uchwycić to niezwykłe stworzenie na zdjęciach i jednemu z nich, po 3 latach nieudanych prób, w końcu udało się spełnić swoje marzenie.
Nie mylcie tygrysów albinosów z białymi tygrysami, które powszechnie występują w Indiach. Te stworzenia mają białe futro i bardziej wyraźne czarne paski, natomiast albinosy charakteryzują się mniej widocznymi pasami i różowawymi oczami.
Jesteśmy przyzwyczajeni do widoku zięb, które są jasno kolorowe, ale albinosy również występują w przyrodzie. Nie zdziwcie się więc, kiedy zauważycie takiego ptaszka!
W Australii jest więcej kangurów niż ludzi, więc ich obecność nie zaskakuje turystów, ale kangury albinosy już tak popularne nie są.
Goryl albinos zwany też Płatkiem śniegu stał się najczęściej fotografowanym zwierzęciem na świecie. Przyciągał miliony turystów do barcelońskiego zoo. Żył 39 lat.
Dobermany albinosy jako jedyne posiadają białą sierść, niebieskie oczy i różowe nosy. Brak melaniny sprawia, że bardziej odczuwają działanie promieni słonecznych, a ich skóra i oczy są bardzo wrażliwe.
******
Zasubskrybuj nasze kanały:
5-minutowe Sztuczki
https://bit.ly/2J4IN8l
5-MINUTOWE SZTUCZKI dla DZIEWCZYN
https://bit.ly/2txVU7w
5-MINUTOWE SZTUCZKI dla DZIECI
https://bit.ly/2F40z7V
PRAWDZIWE HISTORIE
https://bit.ly/2J3Cdis
Информация по комментариям в разработке